Polsat

PolsatZygmunt Solorz-Żak. Nazwisko Solorz przyjął po zawarciu małżeństwa z Iloną Solorz, natomiast nazwisko Żak przyjął po rozwodzie z pierwszą żoną i poślubieniu Małgorzaty Żak. Wcześniej znany także jako Piotr Krok, Piotr Podgórski.

16 listopada 2006 przyznał, że podpisał zobowiązanie do współpracy z Departamentem I MSW PRL. Jako agent do współpracy z wywiadem został zwerbowany 18 października 1983 i do 26 czerwca 1985 był zarejestrowany pod pseudonimem Zeg. W latach 80 XX w. został mu wydany paszport konsularny.

Gdyby nie jego zobowiązanie do współpracy, Solorz nie zbiłby fortuny – uważa historyk Tadeusz Witkowski, który zapoznawał się z dokumentami na temat Solorza w IPN.

Według autorów reportażu wyemitowanego w programie „Misja specjalna”, na zachowanych w IPN mikrofilmach zachowały się informacje na temat Solorza, który posługiwał się różnymi nazwiskami: Zygmunt Krok i Zygmunt Solorz; jest też zobowiązanie do współpracy z 15 lipca 1983 r., w którym przybrał on pseudonim „Zegarek”, później miał też posiadać pseudonim „Zeg”.

http://www.youtube.com/watch?v=A_HB19Gow8g

Dodaj komentarz