ruchnarodowy.org

Prośba o nieprzekazywanie adresu tej podstrony niezaufanym osobom.

[ Publiczna wersja tekstu tutaj ]

Pod adresem www.ruchnarodowy.org funkcjonuje fałszywa strona przedstawiająca się jako witryna RN. Niestety wygląda na to, że władze RN niewiele próbują (lub niewiele mogą) z tym zrobić. A zaraza się rozprzestrzenia.

W sekcji „Wybitni działacze” na pierwszym miejscu znajdziemy tam sylwetkę Janusza Korwina-Mikke. Możliwe więc, że to jego sprawka. Nie jest to jednak pewne: może stronę zrobiła np. Antifa lub inna wroga organizacja, wstawiając tam Korwina dla zmylenia? Niezależnie od tego, sprawa jest poważna. Dlaczego?

1. Fałszywa strona zajmuje pierwsze miejsce w Google na hasło „ruch narodowy”: http://www.google.pl/search?q=ruch+narodowy

2. Ruch Narodowy… nie ma własnej witryny. Miał ją (www.ruchnarodowy.net), ale od listopada 2013 (po ataku hakerskim?) wciąż jej brak (zamiast strony jest przekierowanie na facebook: stan na 7 maja 2014 r.), w związku z czym jeszcze bardziej uwiarygadnia to fałszywą stronę .org.

3. Strona ruchnarodowy.org zbiera dane sympatyków Ruchu Narodowego: zachęca do kontaktu e-mail chętnych do współpracy, namawia do zadawania pytań itd., zatem ma dodatkowe możliwości bezpośredniej manipulacji.

4. Poza wstawieniem Korwina strona wygląda wiarygodnie. Prezentuje prawdziwe wiadomości, linkuje do oryginalnych materiałów Ruchu Narodowego, cytuje prawdziwą Deklarację Ideową RN itd. A zatem jest to inicjatywa profesjonalna, zatem groźna.

5. Obecnie komentarzy nie widać, ale kiedy jeszcze były (moderowane!) było ich po kilkadziesiąt pod danym tekstem i trwała tam normalna dyskusja na temat Ruchu Narodowego. A zatem odwiedzający wierzą, że to prawdziwa strona RN.

6. Wierzy w to również wielu właścicieli stron internetowych, którzy zamieszczają u siebie linki do fałszywki sądząc, że reklamują RN!

7. Strona ruchnarodowy.org to pomysł złożony. Utworzono nawet fałszywą stronę Marszu Niepodległości (www.marszniepodleglosci.org, prawdziwa to www.marszniepodleglosci.pl), gdzie prosi się o wsparcie finansowe (podany jest numer konta 93 1060 0076 0000 3310 0019 1008 należący do Polskiej Akcji Humanitarnej). A zatem nie chodzi tylko o zmylenie, manipulację, dezinformację, ale realne są również wymierne straty finansowe.

Tym bardziej dziwi wielomiesięczny brak strony RN. Można by długo rozwodzić się jak łatwo dziś założyć witrynę (chociażby prostą stronę-wizytówkę z danymi kontaktowymi i informacją, ze strona .org jest fałszywa), niestety nie zrobiono tego. Podobno strona „się robi”. W razie potrzeby inicjatywa Blisko Polski (kontakt e-mail w menu) upora się z tym w godzinę, polecamy się. Ale wróćmy do tematu…

Wpisując w google „marsz niepodległości” (http://www.google.pl/search?q=marsz+niepodległości) widzimy pod wynikami informację, że z wyników wyszukiwania usunięto dwa wyniki. Chodzi o fałszywą stronę marszniepodleglosci.org. Jak można wyczytać pod adresem http://www.chillingeffects.org/notice.cgi?sID=1230747 zażalenie złożył prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. I zadziałało. Było tu, jak się domyślamy, stosunkowo łatwo, gdyż Marsz Niepodległości to formalna organizacja (stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym) i miał kto złożyć skargę (a przecież nie dość, że witryna .org udawała inną organizację, to jeszcze narażała ją na straty).

W przypadku Ruchu Narodowego (i fałszywej strony ruchnarodowy.org) jest zapewne trudniej, gdyż RN nie jest rejestrowaną organizacją, lecz nieformalnym związkiem różnych inicjatyw, grup i stowarzyszeń. Nie ma więc formalnego poszkodowanego. Nie znaczy to jednak, że nie można nic zrobić. A co można?

1. Czym prędzej uruchomić stronę Ruchu Narodowego (tak, to jasne, nie wszyscy czytający te słowa mogą to uczynić).

2. Po jej uruchomieniu zamieścić linki do niej na własnych stronach czy blogu (lub stronie znajomego, to już może zrobić bardzo wielu z nas), żeby to strona ruchnarodowy.net była bardziej popularna dla google niż fałszywka (uwaga: wklejanie linków na profilach społecznościowych nie daje tego efektu).

3. Zgłaszać stronę ruchnarodowy.org jako oszustwo (każda przeglądarka daje taką możliwość), np. w Firefox zakładka Pomoc oraz odnośnik „Zgłoś oszustwo internetowe”.

4. Zgłaszać autorom strony zamieszczenie przez nich fałszywego linku! Jak ustalić kto zamieścił taki link? Z pomocą przychodzi narzędzie Back Link Watch http://backlinkwatch.com/ – po przejściu na tę stronę należy wpisać w sekcji „Enter URL” adres „http://www.ruchnarodowy.org” i pojawi nam się lista witryn, które zamieściły link do fałszywki. Jak łatwo zauważyć, wiele z nich to witryny neutralne lub pozytywnie nastawione do RN, które chciały po prostu zamieścić odnośnik do strony Ruchu Narodowego. Poinformujmy ich o tym! Pojedyncze zgłoszenia są często ignorowane. Masowe: rzadko.

Powodzenia!

Prośba o nieprzekazywanie adresu tej podstrony niezaufanym osobom.

Publiczna wersja tekstu tutaj ]

Dodaj komentarz