Gryfów Śląski
[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]
Polskie województwa
[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]
Gryfów Śląski położony jest w województwie dolnośląskim, na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą i jeziorem Złotnickim. Nie wiadomo dokładnie kiedy powstało miasto, lokacji dokonał Bolesław Rogatka lub w końcu XIII wieku książę świdnicko-jaworski Bolko I. W 1368 roku Gryfów wraz z księstwem świdnicko-jaworskim przeszedł pod panowanie króla Czech.
W 1497 roku miasto nawiedziła epidemia, którą przeżyło tylko 12 osób. Dynamiczny rozówj miasta nastąpił kiedy rodzina Schaffgotschów została właścicielami Gryfowa i okolicznych miejscowości. W 1524 roku powstał okazały ratusz i dwa sąsiadujące z nim kramy solny i mięsny. Od 1525 roku protestantyzm szybko zaczął zdobywać popularność wśród gryfowskich mieszczan. W 1526 roku władzę nad miastem i księstwem świdnicko-jaworskim przejęli Habsburgowie.
W 1742 roku Śląsk został zajęty przez Prusy, także Gryfów znalazł się pod władzą pruską. W drugiej połowie XIX wieku miasto otrzymało połączenia kolejowe z Jelenią Górą, Zgorzelcem Lubomierzem i Lwówkiem Śląskim, a także z czeskimi Jindřichovicami. Po II wojnie światowej Gryfów znalazł się w granicach Polski. W czasach PRL działała tu fabryka mebli, rozwinął się także przemysł odzieżowy i chemiczny.
Około 1300 roku, dzięki księciu Bolkowi I, miasto zostało otoczone murami obronnymi, których pozostałości można oglądać do dzisiaj. W centralnym punkcie miasta znajduje się rynek z Ratuszem.
Najciekawszym detalem budynku jest kamienna tablica wykuta z okazji wzniesienia wieży przez burmistrza Steudnera w 1624 roku. Na środku tablicy znajduje się herb miasta, przedstawiający rycerza w zbroi stojącego naprzeciw gryfa. Nad tablicą widnieje okno z kamieniarką renesansową przesłonięte gęstą kratą, gdzie dawniej mieścił się areszt miejski.
Wokół rynku znajdują się mieszczańskie kamienice, zbudowane z łamanego kamienia. Kamienice mają obecnie barokową formę, na skutek przebudowy miasta w XVIII wieku. W wielu z nich zachowały się bogato zdobione kamienne portale. Na rynku natomiast znajduje się wybudowana w 1908 roku kamienna rzeźba z fontanną. Została ona ufundowana dla uampiętnienia budowy wodociągów. Fontanna ma kształt kolumny, u podstawy, której stoją cztery gryfy będące symbolem miasta.