Karpniki

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Karpniki to wieś położona w województwie dolnośląskim, u podnóża Krzyżnej Góry w Rudawach Janowickich, w Sudetach Zachodnich. Karpniki znane są przede wszystkim dzięki XV-wiecznemu zamkowi wraz z otaczającym go parkiem. Zbudowany przez prawdopodobnie przez Henryka Czirna, właściciela Płoniny i Sokolca.

W XVIII i XIX wieku Karpniki należały do Hohenzollernów i za panowania króla Prus Fryderyka Wilhelma III Pruskiego kwitło w niej życie towarzyskie. Zamek został przebudowany w w 1846 roku przez niemieckiego architekta Friedricha Augusta Stülera z wykorzystaniem projektów jego nauczyciela, Karla Friedricha Schinkla z czasów jego pobytu w Karpnikach w 1832 roku.

Zmiany rozpoczęto od założenia romantycznego ogrodu w stylu angielskim. Postawiono w nim różnorodne budowle, takie jak Chata Marianny, cieplarnia i szwajcarski domek. W południowej części parku stanął pomnik Michała Archanioła. Na pierwszym piętrze zamku zoorganizowano muzeum, które było udostępnione dla wybranej publiczności.

Zebrano w nim wyroby rzemiosła artystycznego, rzeźby, klejnoty, dawną broń oraz stare witraże. Bilioteka zamkowa posiadała bogate zbiory rękopisów. Pojawiała się śmietanka pruskiej arystokracji i artyści z całej Europy. Gościła tu również caryca Katarzyna, która pozostawiła w prezencie dla właścicieli złotą kołyskę.

Podczas II wojny światowej w zamku urządzono składnicę muzealną, w której umieszczono zbiory zrabowane w państwach okupowanych przez Niemcy. Zamek został zaniedbany w latach powojennych, a obecnie jest własnością prywatną. Budynek został odrestaurowany i urządzono w nim hotel oraz restaurację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *