Aleksandrów Kujawski
[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]
Polskie województwa
[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]
Aleksandrów Kujawski położony jest w województwie kujawsko-pomorskim i należy do aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Został założony dość późno, bo w 1834 roku, w zaborze rosyjskim.
Dopiero w 1879 roku nadano miejscowości nazwę Aleksandrowo, od imienia Aleksandra Sumińskiego herbu Leszczyc, polskiego szlachcica, właściciela majątku Ośno, z którego został wyodrębniony folwark Aleksandrowo. Intensywny rozwój wsi nastąpił po 1862 roku, kiedy wybudowano w pobliżu dworzec kolejowy na trasie Warszawa – Bydgoszcz. Była to rosyjsko-pruska stacja graniczna.
W czasie Powstania styczniowego, miejscowi pracownicy kolei i celnicy brali udział w przerzucie broni i ludzi walczących w Powstaniu. W lutym 1863 roku zaangażowani w powstańczą konspirację Jan Karłowicz oraz pracownik komory celnej Konstanty Adamowicz przejęli na stacji w Aleksandrowie Kujawskim tekst tajnej korespondencji dyplomatycznej mówiącej o zawarciu przez Rosję i Prusy układu o współdziałaniu przeciwko polskiemu powstaniu. Publikacja dokumentu przez Rząd Narodowy okazała się dużym sukcesem propagandowym, kompromitującym Prusy i Rosję na arenie międzynarodowej.
Zespół dworca kolejowego jest to dziś dumą miasta. Miasto stara się przywrócić dawną świetność budynku poprzez organizowanie w nim licznych imprez kulturalnych. Obecnie Aleksandrów Kujawski słynie z kuracji solankowych.