Ciechocinek
[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]
Polskie województwa
[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]
Ciechocinek to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Położony jest w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie w mieście znajduje się kilkanaście zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Na przełomie XVI i XVII wieku wieś przeszła w ręce rodziny Niemojewskich, a napływ osadników holenderskich przyśpieszył rozwój miejscowości. Osuszano bagna, karczowano lasy, odwadniano zalewane tereny i zasiedlano nieużytki.
Po I rozbiorze Polski, kiedy pod władzą austriacką znalazły się kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, rozpoczęto poszukiwania źródeł solanki do eksplotacji. Największe odkryto w Ciechocinku. Natomiast pierwsza wzmianka o leczniczym działaniu źródeł w Ciechocinku pochodzi z lat 1828-1829, kiedy przebywały tu dzieci Franciszka Ksawerego Druckiego Lubeckiego oraz rodzina Ludwika Platera. Od 1836 roku solanki zaczęto komercyjnie wykorzystywać do celów leczniczych. Powstał zalążek zakładu leczniczego i do Ciechocinka zaczęli przybywać kuracjusze.
W 1867 roku Ciechocinek uzyskał połączenie kolejowe, co sprawiło, że uzdrowisko stało się lepiej dostępne. Pod koniec XIX wieku Ciechocinek był największym uzdrowiskiem w Królestwie Polskim i jednym z najmodniejszych na ziemiach polskich. Status ten utrzymał się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W latach międzywojennych nastąpił dalszy rozwój i rozbudowa uzdrowiska, między innymi odwiercono pierwszą cieplicę.
W czasie okupacji niemieckiej Ciechocinek został włączony do Kraju Warty, a z zabiegów mogli korzystać tylko i wyłącznie obywatele niemieccy. Prowadzone były akcje eksterminacji i wysiedleń ludności polskiej aby stworzyć z uzdrowiska wzorcowe niemieckie miasto.
Zamieszkałych w Ciechocinku około 700 Żydów, Niemcy zamknęli w getcie, część z nich wysiedlili do Generalnego Gubernatorstwa, a pozostałych wymordowali w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Polacy byli pozbawiani mienia i wysiedlani w głąb Rzeszy na roboty przymusowe. W ich miejsce sprowadzono około 1000 Niemców.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej i zakończeniu II wojny światowej część Niemców została skierowana do prac przymusowych, a następnie przesiedlona. Pierwszy powojenny sezon kuracyjny rozpoczął się 20 maja 1945 roku. Ciechocinek utrzymał status najbardziej popularnego uzdrowiska w Polsce. Na kuracjuszy oprócz zdrowotnych korzyści czeka też wiele atrakcji.
Największy z czterech parków Ciechocinka to Park Zdrojowy. Utworzony został w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego. W latach 1880-1881 zbudowano w Parku w „stylu szwajcarskim” pijalnię wód mineralnych projektu Edwarda Cichockiego. W pijalni mieści się obecnie sala koncertowa i kawiarnia „Bristol”. W 1909 roku wybudowano w centrum Parku drewnianą muszlę koncertową w stylu zakopiańskim, gdzie obecnie odbywa się szereg imprez kulturalnych jak Festiwal Operowo-Operetkowy, Wielka Gala Tenorów czy Ciechociński Festiwal Bluesowy.
Ciechocinek może też szczycić się zespołem trzech tężni solankowych, wzniesionych w XIX wieku. Jest to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie. Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym stanowi Pomnik Historii. Tężnie stanowią drugi etap w procesie produkcji soli, gdzie następuje stopniowe zwiększanie stężenia solanki.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Ciechocinka jest fontanna „Grzybek”, zbudowana w 1925 roku jako nadbudowa źródła o głębokości 415 m, z którego solanka płynie na tężnie. Fontanna pełni funkcję naturalnego inhalatorium.
W Ciechocinku ma też swoją własną rezydencję Prezydent RP. Dworek Prezydenta powstał na życzenie Ignacego Mościckiego w połowie lat lat trzydziestych XX wieku. Na potrzeby głowy państwa władze Ciechocinka wybudowały wtedy rezydencję wypoczynkową na obrzeżu miasta przy ulicy Leśnej 1. W czasie II wojny światowej budynek ten był siedzibą Gestapo. W PRL Dworek był krótko w gestii Bolesława Bieruta.
Do 1967 roku, nieruchomość była siedzibą Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologii Akademii Medycznej w Warszawie. Później należała do różnych jednostek, a w 2001 roku miasto Ciechocinek przekazało go Kancelarii Prezydenta RP. Po kapitalnym remoncie budynek został oddany do użytku jako ośrodek informacyjno-edukacyjny Kancelarii Prezydenta RP. Od 2013 roku znajduje się tam ogólnodostępna wystawa dotycząca roli głowy państwa polskiego.
Oprócz wspomnianych wcześniej atrakcji warto też zobaczyć w Ciechocinku pałacyki, dawne „Casino Europa” czy Zespół Łazienek. Wszystkie te obiekty zachwycają architekturą i są pięknie odrestaurowane. Ciechocinek posiada też aleję sław gdzie swoje pamiątkowe tablice mają takie sławy jak Zbigniew Boniek, Maryla Rodowicz, Robert Korzeniowski czy Włodzimierz Lubański.