Nakło nad Notecią

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Nakło nad Notecią położone jest w województwie kujawsko-pomorskim. Po raz pierwszy miejscowość zanotowana została w najstarszej Kronice polskiej spisanej po łacinie w latach 1112–1116 przez Galla Anonima, gdzie wspomniana jest w łacińskiej nazwie castrum Nakel, czyli gród Nakieł. Był to kluczowy gród obronny Pomorzan przy granicy z Polską.

W 1113 roku gród został zdobyty przez Bolesława Krzywoustego i włączony w obręb państwa Piastów, co odnotował Gall Anonim. W 1299 roku Władysław Łokietek nadał miastu prawa miejskie. Po rozbiorach Polski miasto znalazło się w zaborze Pruskim. Po Powstaniu wielkopolskim, na mocy traktatu wersalskiego Nakło znalazło się w granicach niepodległej Polski.

W Nakle nad Notecią można zobaczyć wiele zabytkowych budynków, w większości pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Najstarszą kamienicą w mieście jest jednak pochodząca z XVIII wieku chata szypra. Jednym z najpiękniejszych budynków w Nakle jest Willa Ania zbudowana na własne potrzeby przez architekta Karola Stabrowskiego.

Ciekawe zabytkowe kamienice można też zobaczyć przy Rynku w Nakle. Niestety wiele z budynków przy Rynku zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej i nie odbudowanych. Z pewnością jedne z najciekawszych zachowanych budynków to spichlerze w tzw. konstrukcji szachulcowej. W jednym z nich, pochodzącym z XIX wieku, przy ulicy Powstańców Wielkopolskich, znajduje się obecnie restauracja „Stary Spichlerz”.

Przy ulicy Pocztowej w jednym ze spichlerzy znajduje się Muzeum Ziemi Krajeńskiej. W muzeum prezentowana jest stała ekspozycja, poświęcona dziejom miasta oraz ziemi krajeńskiej, począwszy od pradziejów, a skończywszy na latach II wojny światowej. Od 2015 roku muzeum tworzy kolekcję porcelany, fajansu i szkła z polskich wytwórni. Natomiast w przymuzealnym ogrodzie urządzono lapidarium, w którym eksponowane są m.in. kostki brukowe powstałe z nagrobków pochodzących ze zniszczonego cmentarza żydowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *