Nieszawa

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Nieszawa położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, w połowie drogi między Włocławkiem a Toruniem. Pierwsza wzmianka o Nieszawie pochodzi z 1230 roku, kiedy Konrad I mazowiecki podarował gród krzyżakom. Na lewym brzegu Wisły, na bazie istniejącego wcześniej grodu zakon krzyżacki wybudował warowny zamek. W 1410 roku zamek został zajęty przez Władysława Jagiełłę. Tutaj podpisano rozejm po wojnie 1410 roku, który w lutym 1411 roku parafowano w Toruniu jako pokój toruński. W 1424 roku Nieszawa na rozkaz króla została zrównana z ziemią.

Rok później Władysław Jagiełło rozpoczął budowę Zamku Dybowskiego, około 2 kilometry na wschód od dawnego zamku krzyżackiego. Nowo lokowane miasto, które otaczało zamek nazwano Nieszawą. W czasie wojny trzynastoletniej Związek Pruski postawił królowi polskiemu ultimatum żądając przywilejów handlowych i zniszczenia Nieszawy w zamian za oddanie Torunia pod lenno królewskie. Ostatecznie Nieszawę przeniesiono w 1460 roku około 30 km w górę Wisły do miejsca gdzie się znajduje obecnie.

W 1793 roku miasto znalazło się w granicach zaboru pruskiego, a następnie w Księstwie Warszawskim i w Królestwie Polskim pod zaborem rosyjskim. Obecnie Nieszawa to urokliwe miasteczko, które było miejscem kręcenia wielu polskich filmów fabularnych, z których najsłynniejsze to „Wiosna panie sierżancie” i „Wesele” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *