Solec Kujawski
[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]
Polskie województwa
[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]
Solec Kujawski to miasto położone w centralnej części Kujaw i województwa kujawsko-pomorskiego. Nazwa miasta pochodzi od soli, może też mieć pochodzenie od staropolskich wyrazów sół, sołek, które oznaczały magazyn zbożowy, gdzie składowano daniny dla księcia. Pierwsza wzmianka o Solcu pochodzi 1263 roku, w dokumencie opisującym spór zakonu krzyżackiego z księciem Kazimierzem I kujawskim dotyczącym blokowania statków na Wiśle, które chciały składać swój towar w Solcu.
W 1392 roku miasto zostało właśnością samego króla Władysława Jagiełły. Wielokrotnie odbywały się tu rozmowy i pertaktacje z zakonem krzyżackim. Po I rozbiorze Polski Solec Kujawski znalazł się w zaborze pruskim. Po wybuchu Powstania wielkopolskiego władze pruskie wprowadziły zakaz rozmów telefonicznych po polsku, nie doręczano też korespondencji, na której były polskie nazwy miejscowości.
Obecnie warto zobaczyć Muzeum Solca im. księcia Przemysła I, który w 1325 roku lokował Solec Kujawski na prawie magdeburskim. Logo Muzeum wzorowane jest na pieczęci pieszej Przemysła, przedstawiającej samego księcia, trzymającego w jednej ręce tarczę, a w drugiej miecz i hełm. Na tarczy umieszczono herb Kujaw. Nad księciem z lewej strony unosi się ręka, mająca symbolizować ochronę i boskie błogosławieństwo.
W Solcu Kujawskim znajduje się też jeden z największych parków dinozaurów w Europie. JuraPark częściowo wzorowany jest na parku w Bałtowie. Na terenie parku umieszczono ponad 100 naturalnej wielkości rekonstrukcji mezozoicznych gadów, spośród których większość stanowią dinozaury. Trasa prowadzi chronologicznie przez miliony lat historii Ziemi. Znajduje się tu także Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha. Jest to największe w Polsce muzeum paleontologiczne. Jego ekspozycję stanowi ponad 1000 skamieniałości roślin i zwierząt pochodzących z różnych stron świata oraz rekonstrukcje zwierząt żyjących w minionych epokach.