Żary

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ] [ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ]
[ świętokrzyskie ] [ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Żary to miasto położone w województwie lubuskim, na wschodnim skraju historycznych Łużyc. Pierwsza wzmianka o Żarach pochodzi z kroniki Thietmara z 1007 roku, co świadczy o długiej i bogatej przeszłości miasta. Prawa miejskie Żary uzyskały w 1260 roku dzięki staraniom ówczesnego właściciela, Albrechta Dewina, który otoczył gród murami obronnymi.

Przez wieki Żary były ośrodkiem „wolnego państwa stanowego”, a ich mieszkańcy bogacili się na handlu i rzemiośle. Już w XIV wieku w mieście istniały cechy sukienników, płócienników, piwowarów, szewców i farbiarzy.

W 1355 roku, na ponad 200 lat, Żary przeszły we władanie możnego rodu von Biberstein, który znacząco przyczynił się do rozbudowy miasta. Wzniesiono nowe fortyfikacje, a także rozbudowano gotycki zamek. Pod koniec XVI wieku Żary przejęła rodzina von Promnitz, pochodząca ze Śląska.

Największy rozkwit Żary przeżyły w XVIII wieku, kiedy to rządy nad miastem objęła księżna Henrietta Katarzyna von Nassau-Dietz, a następnie ród Promnitzów. W XVIII wieku przebudowano pałac Promnitzów w stylu barokowym, a miasto stało się jednym z ważniejszych centrów kulturalnych w regionie.

W XIX wieku Żary stały się prężnym ośrodkiem przemysłowym, szczególnie w branży włókienniczej, zatrudniając znaczną część lokalnej społeczności. W czasie II wojny światowej Żary stały się ważnym ośrodkiem przemysłowym dla III Rzeszy. Znajdowały się tu fabryki zbrojeniowe oraz obozy pracy przymusowej.

Po wojnie Żary znalazły się w granicach Polski, a większość niemieckiej ludności została wysiedlona. Na ich miejsce przybyli osadnicy z Kresów Wschodnich oraz centralnej Polski.

Obecnie znajdujący się w centrum Żar zespół pałacowo-parkowy składający się z zamku Dewinów-Bibersteinów oraz pałacu Promnitzów, należy do najważniejszych zabytków miasta.

Pierwsza murowana warownia w Żarach powstała w XIII wieku z inicjatywy rodu Dewinów, którzy byli właścicielami tych ziem. Był to zamek obronny, otoczony fosą i murami, pełniący funkcję rezydencji oraz twierdzy strzegącej szlaków handlowych prowadzących przez Łużyce.

W XIV wieku, po przejęciu Żar przez ród Bibersteinów, zamek został rozbudowany i zmodernizowany. Wzniesiono gotycką wieżę oraz dodatkowe skrzydła mieszkalne, które uczyniły warownię bardziej reprezentacyjną. W tym okresie Żary przeżywały dynamiczny rozwój, a zamek stał się symbolem potęgi rodu Bibersteinów.

W XVII wieku, po przejęciu miasta przez ród Promnitzów, rozpoczęła się kolejna przebudowa rezydencji. W latach 1710-1726 na miejscu starszej budowli powstał okazały barokowy pałac, zaprojektowany przez włoskiego architekta Giulia Simonettiego oraz Georga Spanningera.

Nowa rezydencja była wzorowana na pałacach francuskich i drezdeńskich. Posiadała reprezentacyjne wnętrza, bogato zdobione sztukaterie oraz okazałą fasadę z monumentalnym portalem wejściowym. Pałac otoczono ogrodem w stylu francuskim, który z czasem przekształcono w park krajobrazowy.

Promnitzowie, jako mecenasi sztuki, zapraszali do Żar wybitnych artystów i muzyków. Na ich dworze działał m.in. słynny kompozytor Georg Philipp Telemann, który skomponował tu wiele swoich dzieł.

Pałac Promnitzów przetrwał w dobrym stanie do XX wieku, jednak podczas II wojny światowej budowla została poważnie uszkodzona. W lutym 1945 roku, w wyniku działań wojennych oraz późniejszych pożarów, pałac i zamek zostały zniszczone. Po wojnie teren zespołu pałacowego popadł w ruinę.

Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów zamkowych oraz częściowa fasada pałacu. Wiele elementów architektonicznych uległo zniszczeniu, a przez lata zabytek pozostawał opuszczony i zaniedbany.

Otaczający pałac park został założony w XVIII wieku jako ogród w stylu francuskim. W XIX wieku, pod wpływem nowych trendów, przekształcono go w park krajobrazowy w stylu angielskim. Zachowały się w nim stare drzewa, aleje spacerowe oraz elementy dawnej architektury ogrodowej. Obecnie trwają prace nad rewitalizacją parku oraz konserwacją ruin, by uchronić ten cenny zabytek przed dalszym zniszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *