Arkady Fiedler – „Dywizjon 303”

[ Lektury szkolne ]

Lektury szkolne

Żołnierze Dywizjonu 303

Żołnierze Dywizjonu 303

Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera to reportaż pisany w ostatnich tygodniach bitwy o Anglię i w kilka tygodni po niej. Opowiada o udziale w niej lotników z polskiego Dywizjonu 303. Początkowe rozdziały tłumaczą czytelnikowi ogólną sytuacji w Europie po inwazji Niemiec na Polskę. Angielscy i Francuscy sojusznicy, mimo podpisanych paktów nie przyszli Polsce z pomocą, w wyniku czego część kraju znajdowała się pod okupacją Niemiec, a część po 17 IX 1939 roku pod okupacją sowiecką. Jak sami Anglicy mówili: „nie chcieli umierać za Gdańsk” i nie wierzyli, że sami mogą zostać zaatakowani. Natomiast Hitler atakując Wielką Brytanię chciał pokazać siłę nazistowskich Niemiec i udowodnić, że nikt im się nie oprze. Polacy jednak swoją postawą w boju, w czasie bitwy o Anglię pokazali, że Niemcy da się pokonać.

Zbiorowym bohaterem są polscy lotnicy, jednak autor przedstawił też ich poszczególne sylwetki. Są to: sierż. Stefan Karubin, ppor. Kazimierz Daszewski, por. Jan Zumbach, sierż. Wünsche, sierż. Józef Frantiszek i kpt. Witold Urbanowicz. Wszyscy są młodzi, mają dwadzieścia kilka lat, ale wykazują się niezwykłą odwagą, determinacją i umiejętnościami. Wiedzą, że bronią nie tylko państwa, ale także wolności, niezależności, zdawają sobie sprawę, że przegrana Niemców w tej bitwie będzie końcem ich dominacji w Europie.

Książka była pisana na gorąco, pod wpływem emocji, jeszcze w czasie bitwy. Znajduje się w niej wiele opisów walk powietrznych, nazwy ewolucji, jakie myśliwcy-akrobaci wykonują podczas walki, opisy kabiny pilota, nazwy części samolotu. Wszystko to utrzymane jest w tonie patriotycznych uniesień, ponieważ książka miała też wydźwięk propagandowy. Utwór dowodził, że Polacy, pomimo utraty ojczyzny, która znalazła się pod niemiecką okupacją, nadal walczą o wolność, nie poddają się bierności i marazmowi, zwyciężając w bezpośrednich starciach z wrogiem. Ich dokonania potwierdziły stan ducha całego narodu, który wiele razy dawał świadectwo swej niezłomności. Książka dawała nadzieję, zachęcała do oporu i umacniała wiarę w ostateczne zwycięstwo. Była publikowana w wydawnictwach podziemnych, w okupowanej Polsce i cieszyła się ogromną popularnością.

Przeczytaj książkę: http://gimswinice.szkoly.lodz.pl/pdf/dywizjon_303.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *