Zapomniane zbrodnie na Wołyniu (2009)
W filmie „Zapomniane zbrodnie na Wołyniu” dwoje narratorów, Lucyna Kulińska i Leon Popek, przybliża tragiczne wydarzenia, które rozegrały się na Wołyniu w latach 1943-1945. Podczas trwającej w tym okresie niemieckiej okupacji oddziały ukraińskich nacjonalistów wymordowały ponad 120 tysięcy miejscowej ludności, w przeważającej mierze Polaków, Rosjan i Żydów. W filmie wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia z ekshumacji przeprowadzonej w 1992 roku, w czasie której odnaleziono szkielety 243 osób z nieistniejącej osady Wola Ostrowiecka.
Mężczyzn i chłopców siłą kładziono w wykopanym już rowie, po czym rozbijano im głowy. Na żadnej z czaszek nie odnaleziono ran postrzałowych. Wszyscy zostali zamordowani za pomocą siekier, młotów, a nawet maczug. Dla tych, którzy pamiętają, historyk Leon Popek organizuje wyjazdy do Ostrówka, by mogli jeszcze raz się tam pomodlić. Przed kamerą wypowiada się również Halina Lisowska, która wraz z matką, przeżyła rzeź swojej wsi.
Ofiary na Wołyniu zostały zabite dwa razy: pierwszy raz od siekier Ukraińców, drugi przez wymazanie z pamięci” – tak mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego rodzina została wymordowana na Kresach. Film „Zapomniane zbrodnie na Wołyniu” to dokument będący relacjami ludzi, którzy wciąż pamiętają tragiczne wydarzenia, a którzy wciąż nie doczekali się sprawiedliwości.
Data premiery: 2009 rok
Czas trwania: 24 min
Reżyseria: Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski
Zobacz film:
https://vimeo.com/45728694