Afera Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej (2006)

[Powrót do afer III RP]

Afera Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej.

Warszawska Grupa Inwestycyjna działała od 1999 roku, była firmą inwestycyjną działającą na rynku forex. W 2004 roku spółka uzyskała wymaganą licencję i przekształciła się w biuro maklerskie, a głównymi instrumentami obrotu stały się obligacje. Inwestowała pieniądze klientów na rynkach wysokiego ryzyka. Wytworzyła wokół siebie odpowiednią aurę, zatrudniając polityków i ekspertów medialnych, sponsorowała sport, organizowała wykłady.

Pierwsze sygnały świadczące o nieprawidłowościach pojawiły się na początku 2006 roku, gdy ówczesna Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odebrała WGI Dom Maklerski licencję, a niedługo później sąd ogłosił jej upadłość. Większość pieniędzy zainwestowanych przez klientów zniknęła. Było to prawie 250 mln złotych, które powierzyło firmie około tysiąca osób.

Akt oskarżenia warszawska prokuratura okręgowa skierowała do sądu dopiero w 2012 roku. Trzem oskarżonym, członkom zarządu WGI Dom Maklerski, postawiono zarzut popełnienia przestępstwa niegospodarności. Według prokuratury, działali oni wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, nadużyli swoich uprawnień i niedopełniali ciążących na nich obowiązków. Na rachunkach klientów WGI Dom Maklerski nie zapisywano bowiem wszystkich obligacji, które klienci opłacili.

Oskarżeni wykorzystywali następnie środki klientów biura do zabezpieczenia kredytów zaciągniętych od Wachovia Securities. To w konsekwencji doprowadziło do utraty części tych pieniędzy. Przekazali też kwotę 6,65 mln dolarów na konto WGI Europe, z którego następnie część pieniędzy została przekazana na rachunki oskarżonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *