Stern Abraham
Abraham Stern (ur. pomiędzy 1762 a 1789 rokiem w Hrubieszowie i zm. z 2 na 3 lutego 1842 r. w Warszawie) – polski Żyd, mechanik samouk, zegarmistrz, wynalazca, konstruktor i jeden z pionierów cybernetyki.
Jako młody chłopak pomagał zegarmistrzowi w Hrubieszowie, gdzie jego talent dojrzał Stanisław Staszic, który pomógł Sternowi podjąć studia w Warszawie. Tam młody polski Żyd sporządził swoje pierwsze wynalazki miernicze, wykazując przy tym wielkie umiejętności w dziedzinie matematyki i mechaniki. Opracował dalmierz geodezyjny, mechaniczny tartak, żniwiarkę konną czy młockarnię.
Jego dziełem życia była maszyna licząca, której finalna wersja zaprezentowana przed członkami TPN potrafiła „sama z siebie” dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić oraz wyciągać pierwiastki kwadratowe. Wystarczyło wprowadzić dane, a mechanizm zegarowy dokonywał operacji matematycznych bez jakiejkolwiek ingerencji ludzkiej. Konstrukcja Sterna wzbudziła sensację w ówczesnej Europie. Tym samym polski Żyd udowodnił, że nie zawiódł zaufania, jakie pokładał w nim jego mecenas, Stanisław Staszic. Abraham Stern był pradziadkiem Antoniego Słonimskiego.
« Powrót do Leksykonu