Jaruzelski Wojciech

Wojciech Jaruzelski Wojciech Jaruzelski (ur. 6 lipca 1923) – polski polityk i dowódca wojskowy, działacz komunistyczny, prezydent PRL (1989) i prezydent RP (1989–1990), generał armii Ludowego Wojska Polskiego, szef Głównego Zarządu Politycznego WP (1960–1965), szef Sztabu Generalnego WP (1965–1968), minister obrony narodowej (1968–1983).

W nocy 12/13 grudnia 1981 stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która w czasie stanu wojennego (1981–1983) sprawowała faktyczną władzę w Polsce, członek Biura Politycznego KC PZPR (1971–1989), I sekretarz KC PZPR (1981–1989), poseł na Sejm PRL, prezes Rady Ministrów PRL (1981–1985), przewodniczący Rady Państwa PRL (1985–1989).

Według dokumentów znajdujących się w archiwach IPN współpracował w latach 1946–1954 jako agent informator z Informacją Wojskową pod pseudonimem „Wolski”.

19 lipca 1989 roku Jaruzelski wygrał jednym głosem wybór na prezydenta. Było to poniekąd spełnienie planów Adama Michnika (co opisał w Gazecie Wyborczej na kilkanaście dni przed decyzją Zgromadzenia Narodowego). Michnik chciał, żeby prezydentem został ktoś z PZPR, a premierem osoba z „Solidarności”. Miało to zagwarantować kompromis dla „Solidarności” i świata, a jednocześnie nic by się nie zmieniło.

Jaruzelski był całkowicie oddany Moskwie. Może o tym świadczyć choćby fakt, ze jako jedyny z wszystkich polskich generałów opowiedział się w 1957 roku za pozostaniem w Polsce byłego ministra obrony PRL sowieckiego marszałka Konstantego Rokossowskiego. Jak podaje ppłk dr Lech Kowalski, Jaruzelski przeszedł na stronę Moskwy już 11 listopada 1943 roku, kiedy to złożył przysięgę na wierność sojuszniczą ZSRS. W dokumencie IPN można znaleźć informację, że następnie został zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie „Wolski”. Już na początku lat 50. rozpoczął współpracę z gen. Kiszczakiem. Oboje jednak zaparcie twierdzili, że poznali się co najmniej 10 lat później. Po śmierci został pochowany z honorami państwowymi, a na jego pogrzebie byli m.in. byli prezydenci: Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski oraz Aleksander Kwaśniewski. Spotkało się to z jednej strony z protestami, ale z drugiej strony, „Gazeta Wyborcza”, albo choćby sam Michnik bronili generała. Ten ostatni powiedział nawet, że „Gen. Jaruzelski zrobił nieporównywalnie więcej niż płk. Kukliński”. Nie został on skazany za dokonanie masakry na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, a trzeba przypomnieć, że ma na swoim sumieniu 41 istnień ludzkich, którzy zostali zamordowani w celu stłumienia wystąpień. Podobnie nie został skazany za wprowadzenie stanu wojennego, który również zapisał się krwawymi zgłoskami na historii Polski. Robił wszystko, by wybielić swoją postać. W latach 80. zniszczono 40 tysięcy teczek i innych dokumentów GZI, WSW oraz Zarządu II Sztabu Generalnego. Jest wielce prawdopodobne, że posiadał domowe archiwum, które również przepadło.

Zobacz również: Księga zasług Wojciecha Jaruzelskiego

Film przedstawiający sylwetkę Jaruzelskiego: Towarzysz generał

Film przedstawiający kulisy ogłoszenia stanu wojennego: Towarzysz generał idzie na wojnę

Linki:

http://wpolityce.pl/wydarzenia/6832-gontarczyk-wladyslaw-jaruzelski-ojciec-wojciecha-w-1941-r-zlozyl-wniosek-o-sowieckie-obywatelstwo-probowali-sie-ratowac

Fidel Castro i Wojciech Jaruzelski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *