Cieplice Śląskie-Zdrój

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Cieplice-Śląskie Zdrój są obecnie częścią Jeleniej Góry. Wcześniej była to wieś, a od 1935 roku samodzielne miasto, które w granice Jeleniej Góry zostało włączone w 1976 roku. Legenda mówi, że tutejsze źródła zostały odkryte przez księcia Bolesława Wysokiego w 1175 roku podczas pogoni za jeleniem na polowaniu. Zraniony jeleń wskoczył do gorących źródeł i ozdrowiał. Książę miał w tym miejscu wybudować dworek myśliwski.

Miejscowość została pierwszy raz wzmiankowana 18 marca 1281 roku, kiedy to książę Bernard Lwówecki darował joannitom ze Strzegomia miejscowość Calidusfons, co oznacza ciepłe źródła. Od połowy XIV wieku do 1945 roku Cieplice stanowiły własność rodziny Schaffgotschów. Rodzina ta przeniosła się do Cieplic po spaleniu zamku Chojnik, który stanowił siedzibę rodu.

Zobacz więcej: zamek Chojnik.

W 1403 roku Gotsche Schoff II sprowadził z Krzeszowa do Cieplic cystersów. Zakon otrzymał tutejszy klasztor, źródło ciepłej wody oraz mieszkańców. Obecnie klasztor Cystersów jest siedzibą zakonu Pijarów, a w jego części znajduje się siedziba Muzeum Przyrodniczego oraz Wirtualnego Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku. Odkryte w czasie remontu barokowe freski wykonane zostały przez lokalnych artystów i nawiązują do reguły zakonnej cystersów.

Od października 1944 do kwietnia 1945 roku, w Cieplicach znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, stworzona na potrzeby fabryki Dorries-Füllner, wytwarzającej w tym okresie artylerię i pociski do niej. Uwięzionych tam było około 700 Żydów, z których zmarło ponad 300. Pozostałach więźniów skierowano w kwietniu 1945 roku do budowy kompleksu Riese w rejonie Gór Sowich.

Cieplice Śląskie-Zdrój już od czasów średniowiecznych znane były ze swoich gorących źródeł i ich lecznicznych właściwości. Do tutejszych wód leczniczych zjeżdżało wielu znanych ludzi, m.in.: John Quincy Adams, Johann Wolfgang von Goethe, królowa polska Marysieńka, księżna Izabela Czartoryska, bratanek króla książę Stanisław Poniatowski, Józef Wybicki, Hugo Kołłątaj oraz poeta Wincenty Pol. Współcześnie na terenie uzdrowiska znajdują się: 4 szpitale uzdrowiskowe, 6 sanatoriów, 2 zakłady przyrodolecznicze, przychodnia uzdrowiskowa.