Szczawno-Zdrój

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Szczawno-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym, położonym w województwie dolnośląskim, w Górach Wałbrzyskich. Pierwsza wzmianka o Szczawnie-Zdrój, została zawarta w 1221 roku w „Księdze Henrykowskiej”, jako o wsi książęcej. Od końca XIV wieku włączona była w dobra zamku Książ.

Uzdrowiskowy charakter Szczawna-Zdroju znany był już od średniowiecza. Popularność miasta wzrosła w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to rozbudowano uzdrowisko, powstał też teatr i park zdrojowy. W latach 1908-1911 z inicjatywy Jana Henryka XV Hochberga zbudowano wytworny „Grand Hotel”. W 1924 roku zostało otwarte 24-dołkowe pole golfowe, na którym gościli znani golfiści z całej Europy.

Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa w Szczawnie-Zdroju.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Szczawnie-Zdroju jest Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa. Pierwsza pijalnia wody została wybudowana w 1820 roku, na środku sali ustawiona była studnia, z której szklanym czerpakiem nabierało się wody, doprawionej do samku winem lub cukrem.

Ciekawostką jest, że na piętrze znajdowała się Sala Ślubów. Budynek przetrwał do 1894 roku. Obecnie Pijalnia Wód Mineralnych oferuje 4 różne ujęcia wody, każde pomagające przy innych schorzeniach.

Około 60% powierzchni Szczawna-Zdroju stanowią tereny zielone. Znajdują się tu dwa parki utrzymane w stylu angielskim: Park Zdrojowy i Park Szwedzki. Park Zdrojowy nosi imię Henryka Wieniawskiego, znajduje się w nim wiele zabytków zdrojowych. Na terenie parku wzniesiony został w 1896 roku Teatr Zdrojowy. Zewnętrzna elewacja zbudowana jest w stylu klasycystycznym, a główna sala teatru zachwyca bogatym, neorokokowym wnętrzem. Przedstawienia może oglądać w niej ponad 300 osób. Co roku przynajmniej jeden z koncertów „Wratislavia Cantas” grany jest w Szczawnie-Zdroju.

Park Szwedzki zajmuje natomiast powierzchnię około 14 hektarów i rozciąga się od Domu Zdrojowego do łąk i lasów w rejonie stadniny Dworzyska. Na tym obszarze znajduje się też niewielkie wzgórze oraz dwa stawy określane jako szwedzkie, od których swoją nazwę wziął park. Dom Zdrojowy wybudowany został w latach 1908-10 i zainspirował on wygląd wybudowanego w latach 1824-27 Grand Hotelu w Sopocie.

Budynek został wybudowany na zlecenie Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, czyli księżnej Daisy, pani na zamku Książ. Nad wejściem do Domu Zdrojowego znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca zamek Książ otoczony wieńcem laurowym. Księżna brała też osobiście udział w projektowaniu wnętrz hotelu. Dom Zdrojowy posiada też własny ogród.

Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać wybudowanego w szwajcarskim stylu kompleksu Dworzysko, które mieści stadninę koni, restaurację i hotel. Z uroków jazdy konnej można tam korzystać w zabytkowej ujeżdżalni i dwóch ogrodzonych placach, a także na pobliskich łąkach i lasach pod Chełmcem. Kompleks oferuje też kilkudniowe rajdy, obozy, wczasy w siodle oraz przejazdy bryczką i kuligi.