Zamek Chojnik
[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]
Zamki w Polsce
[ zamek Chojnik ] [ zamek Czocha ] [ zamek w Golubiu ] [ zamek krzyżacki w Toruniu ]
[ zamek Książ ] [ zamek w Lublinie ] [ zamek książęcy w Oleśnicy ]
Zamek Chojnik położony jest nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, na wysokości 627 metrów n.p.m. Murowany zamek został zbudowany w połowie XIV wieku dla księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II. Budowla składała się z wieży, budynku mieszkalnego i niewielkiego dziedzińca. Od 1419 roku zamek stał się własnością rodziny Schaffgotschów.
Pierwsza większa rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku, kiedy to dobudowano północne skrzydło. Powstał też dziedziniec, na którym postawiono pręgierz. W czasie wojen husyckich w XV wieku zamek skutecznie opierał się atakom husytów, jednak równocześnie cieszył się złą sławą, gdyż jego właściciele trudnili się grabieżą okolicznej ludności i kupców przejeżdżających pobliskim szlakiem handlowym.
Z zamkiem Chojnik związana jest też legenda o o księżniczce Kunegundzie, córce zamożnego właściciela zamku. O jej rękę starało się wielu kandydatów, jednak ona postawiła jeden warunek, że zostanie żoną tego, kto w pełnej zbroi objedzie na swoim wierzchowcu wokół murów zamkowych. Podczas prób zginęło wielu śmiałków, aż pewnego dnia jeden z rycerzy wykonał zadanie. Ten jednak nie chciał ręki księżniczki, ponieważ przez jej kaprysy zginęło wielu niewinnych ludzi. Księżniczka, nie mogąc znieść upokorzenia rzuciła się w górską przepaść.
Zamek rozbudowywano kilkakrotnie w XV, XVI i XVII wieku. Powstał rozległy zamek dolny z zabudowaniami gospodarczymi oraz dostosowano zamek do rozwijającej się techniki wojennej. 31 sierpnia 1675 roku podczas burzy w zamek trafił piorun. Wybuchł pożar, w którym ucierpiał zamek górny i zwieńczenie wieży. Rodzina Schaffgotschów przeniosła się do nowej siedziby w Cieplicach.
Po pożarze budowla popadła w ruinę, której już nigdy nie odbudowano. W XIX wieku zamek stał się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez kuracjuszy z uzdrowiska w Cieplicach. W ruinach zamku otwarto gospodę, wybudowano schody na wieżę, a także adaptowano północną basteję na schronisko turystyczne. Późniejsze remonty przeprowadzono po II wojnie światowej, w 1949 roku urządzono małe muzeum w salce gotyckiej zamku.
W 1963 roku zamek groził zawaleniem, obiekt został więc zamknięty na potrzeby remontu. W latach 70. XX w. wzmocniono mury wieży, a w latach 80. XX w. odbudowano kuchnię, odgruzowano dziedziniec i cysterny. Od 1991 roku na zamku odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”.