Łęczna
[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]
Polskie województwa
[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]
Łęczna położona jest w centrum województwa lubelskiego, na Wyżynie Lubelskiej, w widłach dwóch rzek: Wieprza i Świniki. Pierwsze wzmianki o Łęcznej pochodzą z 1252 roku, a w 1462 roku Zbigniew z Łęcznej sprzedał swoją rodową wieś rodzinie Tęczyńskich. W 1467 roku Jan z Tęczyna uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka przywilej lokacji miasta i przywilej organizacji dwóch jarmarków. Kolejnymi właścicelami Łęcznej została rodzina Firlejów, którzy kontynuowali rozwój, dzięki uzyskaniu kolejnych przywilejów królewskich.
W pierwszej połowie XVII wieku, kiedy właścicielem miejscowości był podkomorzy lubelski Adam Noskowski, powstało wiele murowanych budynków, istniejących do dziś. Targi, okazałe budownictwo, w tym zamek, ratusz i kamienice rynku, zwiększająca się stale liczba mieszkańców sprawiły, że miasto rozwinęło się w silny ośrodek miejsko-handlowo-rzemieślniczy na skalę krajową.
Niestety epidemie, upadek Rzeczypospolitej, kolejnych pożarów, które zniszczyły zabudowę centrum, a także wytyczenie nowych dróg handlowych i linii kolejowych z dala od Łęcznej, doprowadziły do upadku miasta. W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej, w Łęcznej powstało getto żydowskie, w którym przebywało ok. 3000 Żydów, zgładzonych później w obozach w Bełżcu i Trawnikach.
W latach 60. XX wieku Państwowy Instytut Geologiczny odkrył w rejonie Łęcznej złoża węgla kamiennego. W 1975 roku w pobliżu miasta, w Bogdance, podjęto budowę pierwszej w Lubelskim Zagłębiu Węglowym kopalni.
Charakterystyczny jest układ Starego Miasta, które posiada trzy rynki. Przy pierwszym z nich – placu Kościuszki, znajduje się budynek Urzędu Miasta, a także klasycystyczny Ratusz. Drugi Rynek, jest najstarszy i znajduje się przy nim Duża Synagoga z połowy XVII wieku. Trzeci rynek z XVIII wieku, położony jest niedaleko okazałego Zespołu dworsko-parkowego na Podzamczu, z łęczyńskim zamkiem zbudowanym na skarpie doliny Wieprza i Świnki w XV wieku.
Oprócz zamku na terenie zespołu dworsko-parkowego znajduje się też XIX-wieczny dwór, oficyna, spichlerz i liczne pomniki przyrody. Park zajmuje powierzchnię ok. 8 ha i liczy blisko 2 tysiące drzew.