Województwo lubelskie

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Województwo lubelskie położone jest we wschodniej Polsce, między Wisłą a Bugiem. Graniczy z Białorusią i Ukrainą. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin, który jest najdalej wysuniętym na wschód województwem w Polsce. Należy do najbardziej zróżnicowanych pod względem religijnym regionów Polski. Jest miejscem, gdzie spotyka się kultura wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa, co widać w różnorodnej architekturze.

Jest to trzecie co do wielkości polskie województwo, nie brakuje więc tutaj różnorodnych atrakcji. Na terenie województwa znajdują się duże kompleksy leśne i dwa parki narodowe: Poleski Park Narodowy i Roztoczański Park Narodowy. Natomiast w okolicach Kazimierza Dolnego i Nałęczowa znajduje się najgęstsza sieć lessowych wąwozów w Europie.Nad rzekami Wieprz i Bug można podziwiać piękne krajobrazy. Jednym z najpiękniejszych takich miejsc jest Starorzecze Bugu w Gnojnie.

Lubelskie obfituje też w niezwykłe miasta, takie jak wielokulturowy Lublin, klimatyczną Białą Podlaską, perłę renesansu Zamość czy artystyczny Kazimierz Dolny. Warte zobaczenia są liczne na tym terenie zamki i pałace oraz kościoły i cerkwie. W Kostomłotach znajduje się drewniana cerkiew neounicka – jedyna taka cerkiew w Polsce, należąca do zgromadzenia, które ma w Polsce zaledwie około 70 członków.

Województwo pełne jest też historycznych atrakcji. Rozgrywały się tutaj wydarzenia ważne dla losów Polski, tutaj miały siedziby wielkie rody, jak choćby siedziba rodu Zamoyskich w Kozłówce czy pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim. W województwie lubelskim znajdował się też niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek, w którym funkcjonuje obecnie muzeum.

 

[ Annopol ] [ Biała Podlaska ] [ Biłgoraj ] [ Chełm ] [ Dęblin ] [ Hrubieszów ] [ Izbica ] [ Janów Lubelski ]
[ Józefów ] [ Kazimierz Dolny ] [ Kock ] [ Krasnobród ] [ Krasnystaw ] [ Kraśnik ] [ Lubartów ] [ Lublin ]
[ Lubycza Królewska ] [ Łęczna ] [ Łuków ] [ Międzyrzec Podlaski ] [ Nałęczów ] [ Opole Lubelskie ]
[ Ostrów Lubelski ] [ Parczew ] [ Puławy ] [ Radzyń Podlaski ] [ Rejowiec ] [ Ryki ] [ Siedliszcze ]
[ Szczebrzeszyn ] [ Tarnogród ] [ Tomaszów Lubelski ] [ Tyszowice ] [ Włodawa ]
[ Wola Okrzejska ] [ Wólka Orłowska ] [ Zamość ] [ Zwierzyniec ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *