Opole Lubelskie
[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]
Polskie województwa
[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]
Opole Lubelskie położone jest w historycznej Małopolsce, ale administracyjnie w województwie lubelskim. Nazwa pochodzi od jednej z najstarszych jednostek terytorialnych w środkowej Europie. Termin ten określał nazwę lokalnego terytorium na którym mieszkała wspólnota sąsiedzka wspólnie broniąca się przed wrogiem. W Polsce nazwę Opole mają dwa miasta i kilka wsi.
Opole lubelskie było zamieszkiwane przez wiele narodowości i wyznań. W XVI i XVII wieku Opole Lubelskie było ośrodkiem kalwinizmu. W XVII i XVIII wieku właściciele miasta sprowadzili tutaj szkockich i niemieckich rzemieślników. W czasach zaborów miasto licznie zamieszkiwali Rosjanie, a w XIX i na początku XX wieku połowę ludności stanowili Żydzi.
Prawie cała ludność żydowska zamieszkująca Opole Lubelskie została zgładzona podczas II wojny światowej. W mieście znajdowało się getto założone przez niemieckiego okupanta, zlikwidowane w 1942 roku. Niemcy wysadzili też bożnicę i kamienice w zachodniej pierzei Starego Rynku.
Najstarszym zabytkiem Opola Lubelskiego jest popijarski zespół klasztorny. Składa się z wczesnobarokowego kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowanego w latach 1663-1675. Znajduje się w nim aż dziewięć barokowych ołtarzy. W skład zespołu klasztornego wchodzą także: budynek dawnej szkoły rzemieślniczej, jednej z pierwszych w Europie, kolegium pijarskie oraz dawny klasztor zbudowany po 1740 roku – dzisiejsza plebania.
Warto też zobaczyć Pałac w Niezdowie, wsi włączonej do Opola Lubelskiego. Pałac został zbudowany latach 1776-1804 przez Aleksandra Lubomirskiego, właściciela Opola Lubelskiego. Pałac jest częścią zespołu pałacowo-parkowego z końca XVIII wieku. Obok pałacu znajdują się pozostałości dworu obronnego z II połołowy XVI wieku.
Obecnie Opole Lubelskie jest znane z najnowocześniejszego w Polsce więzienia.