Parczew

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Parczew położony jest na Równinie Parczewskiej, w województwie lubelskim. W latach 1386–1611 przez miasto przebiegał Szlak Jagielloński, szlak handlowy z Krakowa do Wilna. Prawa miejskie uzyskał w 1401 roku od Władysława Jagiełły. W 1413 na zjeździe w Horodle, Parczew został wyznaczony na miejsce zjazdów sejmów polsko-litewskich. Stał się odtąd ważnym ośrodkiem życia politycznego kraju.

Ostatni sejm parczewski odbył się w 1564 roku. Był miastem warownym z trzema bramami, a tuż obok miasta wznosiła się królewska rezydencja, zwana Zamkiem. Parczew był zamożnym i rozwijającym się miastem do czasu rozbiorów Polski. W 1564 roku król Zygmunt August zezwolił na osiedlenie się tu Żydów, którzy mieli duży wpływ na rozwój miasta.

W czasie II wojny światowej był silnym ośrodkiem partyzanckim. W Lasach Parczewskich działały Armia Krajowa, Gwardia Ludowa i Armia Ludowa, w ramach której walczył też oddział składający się z Żydów. Większość ludności żydowskiej Parczewa znalazła się w utworzonym przez Niemców getcie. W 1942 roku getto zostało zlikwidowane, a mieszkańcy zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *