Akowcy (1999)
Film „Akowcy” z 1999 roku, zrealizowany przez Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego poświęcony jest pamięci żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie dożyli niepodległej Polski. Reżyser analizuje w nim istotę fenomenu AK i oporu, z jakim na taką skalę hitlerowskie Niemcy nie spotkały się w żadnym innym podbitym kraju Europy. Opowiadając o losach Akowców dzieli dokument na trzy części: „Niepodlegli”, „Polnische Banditen”, „Zaplute karły reakcji”, zgodnie z trzema kolejnymi okresami w ich życiu.
W filmie wykorzystane są bogata ikonografia, archiwalia i przede wszystkim wspomnienia uczestników i świadków tamtych wydarzeń. Są nimi: Jan Nowak- Jeziorański „Janek”, siostra Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka” Hanna Zawadzka, Władysław Markowski „Brzoza”, Jerzy Stefan Stawiński „Lucjan”, Stanisław Krupa „Nita”, Andrzej Żupański „Andrzej”, Tadeusz Sumiński „Leszczyc”, Jerzy Woźniak „Żmija”, Stanisław Karolkiewicz „Szczęsny”, Stefan Bałuk „Starba” i Danuta Mancewicz „Danusia”. W ich zgodnej opinii źródłem postaw młodzieży, ale i zdecydwanej większości społeczeństwa, była Polska, która odzyskawszy niepodległość w 1918 roku, wychowała niezwykle ofiarne pokolenie. W tym procesie wychowawczym współdziałała rodzina, szkoła, harcerstwo, Kościół, mówiąc jednym głosem,wpajając wzorce życia przyzwoitego i honorowego.
W konsekwencji rzutowało to nie tylko na zachowania młodzieży w okupowanej Polsce, ale i na atmosferę w AK, której członkowie mieli głębokie przekonanie, że przynależąc do tej organizacji znaleźli się w znakomitym towarzystwie, by robić coś potrzebnego wszystkim, czyli służyć ojczyźnie.
Film nagrodzony na XXXVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie w roku 2000 za najlepszą reżyserię wraz ze skierowanie do emisji w sieci Planete we Francji, Niemczech, Włoszech i w Polsce oraz na Międzynarodowym Festiwalu Katolickim w Niepokalanowie w roku 2000 za kształtowanie postaw moralnych.
Czas trwania: 50 minut
Data premiery: 1999 rok
Zobacz film: