Republika nadziei (1986)
Film zrealizowany przed 70. rocznicą Powstania wielkopolskiego jako kinowa wersja serialu telewizyjnego „Republika Ostrowska”. Jest to obraz Wielkopolski w przełomowych latach 1913-1918. Opowiada o losach polskiej młodzieży gimnazjalnej i jej stosunku do prusackich władz zaborczych, działalności w konspiracji niepodległościowej, udziału w przygotowaniach do Powstania wielkopolskiego.
Film przedstawia akcje germanizacyjne Prusaków i ruch patriotyczny, przede wszystkim polskiej młodzieży. Centrum wydarzeń stanowi proklamowanie 10 listopada 1918 roku Republiki Ostrowskiej, która przetrwała dwa tygodnie. Finałem jest wybuch i zwycięstwo Powstania wielkopolskiego. Na tym historycznym tle rozgrywają się losy kilku uczniów Gimnazjum i Liceum Męskiego w Ostrowie, ich przyjaciół i rodzin.
Głównym bohaterem jest Feliks Krogulecki – jego niespełniona miłość do Kornelii, działalność Feliksa w polskich nielegalnych organizacjach młodzieżowych, wcielenie i dezercja z armii pruskiej, udział w tworzeniu Republiki Ostrowskiej, walka w Powstaniu wielkopolskim i w dniu zwycięstwa śmierć w pojedynku ze swym najzagorzalszym antagonistą, Oskarem von Wedowem.
Rok produkcji: 1986
Data premiery: 14 października 1988 roku
Czas trwania: 156 minut
Reżyseria: Zbigniew Kuźmiński
W rolach głównych wystąpili:
Andrzej Szczytko: Feliks Krogulecki
Jolanta Grusznic: Kornelia Biniewska – von Zwirner
Zbigniew Bogdański: Beck, dyrektor gimnazjum
Ryszard Dembiński: mecenas Nepomucen Wodniczak, ojciec Edwarda
Jerzy Kamas: redaktor Stefan Rowiński
Leon Niemczyk: wizytator Jost
Michał Pawlicki: profesor Schaps
Czesław Wołłejko: poseł Lipski, członek Rady Ludowej
Krzysztof Milkowski: Oskar von Wedow
Prof. Paweł Wieczorkiewicz opowiada o filmie „Republika nadziei”
https://www.youtube.com/watch?v=i7ktbh_v1GM