Stanisław Podlewski – „Przemarsz przez piekło” (1957)
Pierwsze wydanie książki Stanisława Podlewskiego „Przemarsz przez piekło” ukazało się w 1947 roku, mimo komunistycznej cenzury. Była to pierwsza taka książka o Powstaniu warszawskim. Autorowi udało się przedstawić wzruszającą epopeję powstańczej Starówki. Opowieść zawiera relacje ocalonych, przykłady niebywałego heroizmu Powstańców warszawskich i niebywałego bestialstwa Niemców. Autor brał również udział w Powstaniu warszawskim i jeszcze podczas walk robił notatki.
Po kapitulacji Powstania warszawskiego przeszedł przez obóz w Sandbostel, gdzie w sposób systematyczny zbierał relacje uczestników Powstania. Pisał na etykietach konserw i na banderolach, które zwijał i chował w poduszce. Jej waga po kilku miesiącach osiągnęła 5 kilogramów. Niemcy mimo kilku rewizji nie wykryli jej zawartości.
W styczniu 1945 roku obóz ewakuowano do Lubeki, gdzie 2 maja został wyzwolony przez Anglików. Stanisław Podlewski dalej zbierał relacje, uzupełniał archiwum, które pod koniec jego pobytu na obczyźnie ważyło 40 kilogramów. Po powrocie do Polski rozpoczął opracowywanie i uzupełnianie informacji.
Stanisław Podlewski stworzył trylogię o Powstaniu warszawskim. Oprócz „Przemarszu przez piekło” powstały jeszcze „Rapsodia żoliborska” i „Wolność krzyżami się znaczy”. Pod tytułem „Stolica wolności” miał powstać cykl opowiadający o powstańczych walkach w pięciu dzielnicach Warszawy: na Starym Mieście, Żoliborzu, Woli, Powiślu i Mokotowie. Pracę przerwała jednak śmierć autora w 1979 roku.
Data wydania: 1957 rok
Ilość stron: 712
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=podlewski+przemarsz+przez+pieklo