Jarosław Marek Rymkiewicz – „Wielki Książę” (2011)
Książka „Wielki Książę” Jarosława Marka Rymkiewicza, została napisana między styczniem a majem 1981 roku, w okresie tak zwanej pierwszej „Solidarności”. Po raz pierwszy ukazała się drukiem w Państwowym Instytucie Wydawniczym w roku 1983, już w czasie stanu wojennego. Książka w sposób nieco nieuporządkowany opowiada o losach Wielkiego Księcia Konstantego Romanowa, jednej z najmroczniejszych postaci historii Polski. Kojarzy się go z gwałtownością, okrucieństwem i bezbrzeżną nienawiścią do Polski. Miał od początku być zwolennikiem wcielenia ziem Królestwa Polskiego do Rosji.
„Wielki Konstanty” rozpoczyna się opisem nocy wybuchu Powstania listopadowego i nieudaną próbą zabójstwa Wielkiego Księcia Konstantego. Opowiada dalej o Wielkim Księciu Konstantym, jego ojcu, braciach, babce, polskiej żonie, o jego dworakach, ale też o polskich podchorążych, którzy w noc wybuchu Powstania listopadowego nie byli w stanie zabić Konstantego inaczej niż symbolicznie. Opowiada wreszcie o Warszawie, o romantycznej Polsce i o polskim duchu, zapatrzonym w swoją chrześcijańską dobroć.
Drugim, ukrytym bohaterem tej książki jest inny dyktator, rosyjski namiestnik w Polsce – generał Wojciech Jaruzelski. Kiedy Marek Rymkiewicz pisał tę książkę w roku 1981 i 1983, to Wojciech Jaruzelski był najbardziej aktualnym wcieleniem rosyjskiego namiestnika na Polskę, to on był wtedy Wielkim Księciem Konstantym. Jednak Konstanty nie jest tylko przebraniem generała Jaruzelskiego, ale stał się archetypowym wzorem wszystkich rosyjskich namiestników, także tych sowieckich, obecnych w Polsce od 1944 roku.
Data wydania: 2011 rok
Ilość stron: 232
Wydawnictwo: Sic!
Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=rymkiewicz+wielki+ksiaze