Aileen Orr – „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz armii Andersa” (2011)

Aileen Orr - Niedźwiedź Wojtek niezwykły żołnierz armii AndersaAileen Orr przedstawia historię niezwykłego niedźwiedzia o imieniu Wojtek, opisując jego drogę od Persji po Szkocję i służbę w polskim wojsku. W roku 1942 polscy żołnierze Armii Andersa maszerujący z Persji do Palestyny wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż oficerski i konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka.

Wojtek – bo tak nazwano zwierzaka – pełniący początkowo rolę maskotki, szybko awansował na pełnoprawnego żołnierza, posiadającego wojskowy stopień i numer ewidencyjny. Podczas kampanii włoskiej, podczas bitwy o Monte Cassino, został amunicyjnym, donoszącym pociski do ciężkich moździerzy. Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2 Korpusu Polskiego, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk.

Po zakończeniu wojny Wojtek wraz ze swymi towarzyszami broni przybył do Szkocji. Syryjski niedźwiedź szybko odnalazł się w nowych warunkach i, zanim przeprowadził się na stałe do zoo w Edynburgu, stał się powszechnie znanym członkiem lokalnej społeczności. Książka została wydana w Polsce w 70. rocznicę urodzin Wojtka.

Data wydania: 2011 rok

Ilość stron: 320

Wydawnictwo: Replika

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=orr+niedzwiedz+wojtek