Cohn-Bendit Daniel

Daniel Cohn-Bendit (ur. 4 kwietnia 1945 w Montauban) – niemiecki polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego, reprezentujący w różnych kadencjach Niemcy i Francję.

Z pochodzenia Żyd, którego rodzina uciekła z Francji do Niemiec. Z chwilą osiągnięcia 18 roku życia zrzekł się francuskiego obywatelstwa, aby nie pójść do wojska. Przywódca ruchu studentów we Francji, przydomek „Czerwony Dany”. Wydalony z kraju za próbę sporządzenia bomb (miał przy sobie instrukcje produkowania materiałów wybuchowych). W Niemczech był redaktorem lewicowej gazety, przyjaźnił się z Joschką Fischerem, założyli razem ugrupowanieWalka Rewolucyjna”. Pracował następnie w „alternatywnym przedszkolu” (?!), wstąpił do partii Zielonych.

W 2001 roku został oskarżony przez dziennikarkę Bettinę Rohl o pedofilię. Podstawą do tego były własne wypowiedzi Cohn-Bendita z książki „Wielki Bazar”. Ten niemiecki polityk opisał tam, że „seksualność dziecka jest czymś wspaniałym”, i „uczucie rozbierania przez 5-letnią dziewczynkę jest fantastyczne, bo jest to gra o absolutnie erotycznym charakterze”. Sam Cohn-Bendit stwierdził, że „dzisiaj jego opowieści byłyby nieakceptowane”, a swoje słowa uzasadniał badaniem „dziecięcej seksualności” na fali rewolucji seksualnej.

« Powrót do Leksykonu