Żemek Grzegorz

Grzegorz Żemek – ur. w 1944 r., polski ekonomista i działacz gospodarczy, jeden z głównych bohaterów afery FOZZ. W 1968 roku ukończył studia Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W tym samym roku został szefem Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Metronex”. Objęcie takiego stanowiska w tak młodym wieku było precedensem w PRL. Następnie został zastępcą attaché handlowego w Brukseli. Po powrocie do Polski pracował w Banku Handlowym. W 1983 roku objął funkcję szefa Departamentu Kredytowego w Banku Handlowym International w Luksemburgu.

Był tajnym współpracownikiem WSI o kryptonimie „Dik”. Jak podaje Leszek Szymowski w książce „Media wobec bezpieki”, Grzegorz Żemek w 1987 roku otrzymał od WSI zadanie znalezienia za granicą firmy, która mogłaby służyć do wprowadzania na Zachód agentów w sektorze mediów. Firma nazywała się Cantal, jej nazwę zmieniono później na ITI Panama, która przekazała akcje wartości 800 tys. dolarów do Luksemburga, aby umożliwić powstanie ITI Holdings SA Luksemburg. Odbyło się to za zgodą bezpieki, która znała ze współpracy z nią Jana Wechjerta, współwłaściciela ITI.

W 1989 roku został dyrektorem generalnym FOZZ. W latach 90. podjął własną działalność gospodarczą. Od 1999 do 2000 roku  był szefem Rady Nadzorczej Zakładów Mięsnych w Nisku. Za defraudację publicznych pieniędzy przeznaczonych na spłatę długu zagranicznego (FOZZ) został w marcu 2005 roku po wieloletnim procesie skazany przez skład orzekający na czele z sędzią Andrzejem Kryże na karę 9 lat pozbawienia wolności.

W 2006 roku dobrowolnym poddaniem się karze zakończył się proces Żemka i 13 innych osób oskarżonych o wyłudzenie ponad 80 mln złotych kredytów z banków w Stalowej Woli, Czeladzi i Rybniku. Został oskarżony o wyprowadzenie ponad 400 tys. zł z zakładów mięsnych w Nisku i skazany na dwa lata pozbawienia wolności.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *