Fischer Joschka

Joschka Fischer (ur. 12 kwietnia 1948 w Gerabronn) – niemiecki polityk, były wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz były minister spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera.

Był jednym z liderów niemieckiej partii Związek 90/Zieloni, człowiek roku 2002 według „Gazety Wyborczej” (laudację pochwalną wygłosił Włodzimierz Cimoszewicz). Porzucił naukę w gimnazjum i rozpoczął pracę jako listonosz, a także hobbystycznie malował obrazy. Od 1967 roku organizował protesty na ulicach niemieckich miast, studiował we Frankfurcie nad Menem nauki Karola Marksa, Mao Zedonga i Georga Hegla, fascynował się marksizmem i socjalizmem, należał do rewolucyjnej frakcji lewicowej Walka Rewolucyjna. Pracował również w fabryce Opla, ale został zwolniony za podburzanie pracowników do strajku.

Był przesłuchiwany w ramach jego związków z terrorystami z Frakcji Czerwonej Armii oraz akty przemocy podjęte wobec policjantów. Odszedł w następnych latach od prowadzenia radykalnie lewicowej polityki, był ministrem w niemieckim rządzie – słynął z tego, że do pracy przychodził w porwanych i brudnych tenisówkach. Był także rzecznikiem rządu niemieckiego w połowie lat 90′ XX wieku, ministrem spraw zagranicznych i bohaterem tzw. afery wizowej – przesłuchiwano go w związku z nadużyciami w wydawaniu wiz w niemieckich konsulatach. Posiadał cztery żony, związany z młodszą od siebie o niemal 30 lat Iranką.

« Powrót do Leksykonu