Matwin Władysław

Władysław Matwin – ur. 17 lipca 1916 r. w Grodźcu, zm. 21 października 2012 r. w Warszawie, polski działacz komunistyczny, matematyk, jeden z pionierów polskiej informatyki. Wraz z sympatyzującą z KPP matką, znalazł się po rozwodzie rodziców w Poznaniu, gdzie studiował ekonomię. Należał już wtedy do KPP i KZMP. W styczniu 1935 roku aresztowany w trakcie obchodów dnia Róży Luksemburg, Karola Liebknechta i Włodzimierza Lenina. Skazany na 3 lata więzienia, wyszedł po 20 miesiącach z zakazem studiowania na wyższych uczelniach w Polsce. Wyjechał do Czechosłowacji, gdzie w Brnie studiował chemię. Do kraju powrócił wiosną 1939 roku. Chciał wstąpić do wojska, ale został uznany za niebezpiecznego przestępcę i otrzymał 10-letni zakaz służenia w polskim wojsku.

W czasie II wojny światowej przebywał na terytorium ZSRS, gdzie pracował jako górnik i krótko służył w Armii Czerwonej, a następnie pracował na kolei. Został wysłany przez władze sowieckie do armii Berlinga do Riazania, gdzie w szkole oficerskiej wykładał politykę i wiedzę o świecie. Wśród uczących się tam był porucznik Wojciech Jaruzelski. W 1944 roku został wysłany do Teheranu, gdzie ZPP stworzył placówkę odpowiedzialną za agitację i propagandę. Jego zadaniem było dotarcie z komunistycznymi treściami do żołnierzy Armii Andersa.

W 1945 roku został wezwany do Moskwy, gdzie został chargé d’affaires w polskiej ambasadzie. Od 1954 do marca 1956 roku i ponownie od listopada 1956 do marca 1957 roku był redaktorem naczelnym „Trybuny Ludu”. W 1963 roku podjął studia matematyczne, podjął pracę w Warszawie, w Instytucie Maszyn Matematycznych.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *