Kantorski Leon
Ks. Leon Kantorski – ur. 31 marca 1918 r. w Domaradzicach, zm. 26 lipca 2010 r. w Grodzisku Mazowieckim, polski ksiądz kanonik, publicysta. W latach 1964–1991 proboszcz parafii Świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej, charyzmatyczny duszpasterz, opiekun opozycji demokratycznej, jeden z najbardziej znanych księży w PRL.
Rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Gnieźnie, ale w czasie II wojny światowej i niemieckiej okupacji musiał przerwać naukę i pracować jako robotnik. Seminarium duchowne ukończył we Francji, gdzie zbiegł. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1947 roku w Paryżu. Po powrocie do kraju był m.in. duszpasterzem akademickim przy kościele św. Anny w Warszawie, a następnie przez 27 lat był proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Jak mówiono stworzył tam kawałek wolnej Polski w czasach komunizmu.
Wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu „Solidarność”. W 1980 roku w jego parafii zorganizowano głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, za co później był represjonowany przez SB. Był krótko internowany podczas stanu wojennego. W ogrodzie przykościelnym ustawił pierwszy w Polsce pomnik katyński nazwany Kalwarią Polską. W 1991 roku przeszedł na emeryturę. 28 maja 1998 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.