Kantorski Leon

Leon KantorskiKs. Leon Kantorski – ur. 31 marca 1918 r. w Domaradzicach, zm. 26 lipca 2010 r. w Grodzisku Mazowieckim, polski ksiądz kanonik, publicysta. W latach 1964–1991 proboszcz parafii Świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej, charyzmatyczny duszpasterz, opiekun opozycji demokratycznej, jeden z najbardziej znanych księży w PRL.

Rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Gnieźnie, ale w czasie II wojny światowej i niemieckiej okupacji musiał przerwać naukę i pracować jako robotnik. Seminarium duchowne ukończył we Francji, gdzie zbiegł. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1947 roku w Paryżu. Po powrocie do kraju był m.in. duszpasterzem akademickim przy kościele św. Anny w Warszawie, a następnie przez 27 lat był proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Jak mówiono stworzył tam kawałek wolnej Polski w czasach komunizmu.

Wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu „Solidarność”. W 1980 roku w jego parafii zorganizowano głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, za co później był represjonowany przez SB. Był krótko internowany podczas stanu wojennego. W ogrodzie przykościelnym ustawił pierwszy w Polsce pomnik katyński nazwany Kalwarią Polską. W 1991 roku przeszedł na emeryturę. 28 maja 1998 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *