Męskie sprawy
Akcja filmu „Męskie sprawy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego rozgrywa się w listopadzie i grudniu 1918 roku, w bliżej nieokreślonym mieście niedaleko Poznania, tuż przed wybuchem Powstania wielkopolskiego. Bohaterami są kilkunastoletni chłopcy, którzy rwą się do walki z Niemcami: wypisują hasła na ścianach, konspirują i marzą o zdobyciu niemieckich koszar. Za przystąpieniem do walki jest też Maks, dezerter z armii niemieckiej, kuzyn Turowskich, miejscowych właścicieli browaru, rodziny o starych tradycjach powstańczych. Ale Józef Turowski, senior rodu, uważa, że trzeba spokojnie poczekać na postanowienia konferencji pokojowej.
Tymczasem w mieście komitet obywatelski powołuje legalną Straż Ludową do pilnowania porządku i bezpieczeństwa. Chłopcy nie dają jednak za wygraną i wreszcie udaje im się zdobyć potrzebną broń. Gdy w Wigilię jeden z nich – Jasio Ministrant – ginie od ciosu nożem zadanego przez niemieckiego wyrostka, młodzi nieodwołalnie postanawiają wyruszyć do walki, zwłaszcza że w Poznaniu trwa już Powstanie.
Gdy dochodzi do strzelaniny, ginie Zyga, wnuk Turowskiego. To ostatecznie przełamuje skrupuły dziadka, który wraz z młodymi przystępuje do szturmu koszar. Akcja kończy się zwycięstwem, ale Turowski przypłaca je życiem. Po jego pogrzebie bracia Klingerowie proponują Gundzi, 10-letniej wnuczce Turowskiego i jedynej jego spadkobierczyni, by sprzedała rodzinny browar, ale dziewczynka nie wyraża na to zgody.
Wprawdzie akcja filmu prowadzona jest z pozycji narratora obiektywnego, jednak Gundzia, grana przez Karolinę Czernicką piekielna dziewczynka, typ starej-malutkiej, sprytnej, palącej wszystko, w czym jest choć odrobina nikotyny i ogrywającej bezlitośnie dorosłych w kości, cały czas przewija się przez film, wnosząc pierwiastek humoru, ironii, dystansując się od owych „męskich spraw”.
Czas trwania: 106 minut
Data premiery: 20 marca 1988 roku
Reżyseria: Jan Kidawa-Błoński
W filmie wystąpili:
Karolina Czernicka – Gundzia Turowska
Jerzy Bińczycki – Józef Turowski
Maciej Robakiewicz – Maks bratanek Józefa
Dorota Stalińska – prostytutka Róża
Krzysztof Kowalewski – Kazimierz Klinger
Krzysztof Zaleski – Zbigniew Klinger brat Kazimierza
Henryk Bista – Horst Meisel
Bronisław Pawlik – Magówka
Zdzisław Wardejn – żołnierz Rudi
Aleksander Kalinowski
Zobacz film:
https://www.youtube.com/watch?v=yyKn9AMmyAU