Władysław Zambrzycki – „Kwatera bożych pomyleńców” (2008)
Powieść Władysława Zambrzyckiego „Kwatera bożych pomyleńców” ukazała się po raz pierwszy w 1959 roku, ale jej tekst został okrojony przez cenzurę. Dopiero po latach książka mogła zostać wydana z pełnym tekstem. Autor „Kwatery bożych pomyleńców” uchwycił tragizm Powstania warszawskiego, w którym bezpowrotnie umierała przedwojenna stolica. Jego bohaterowie, których pierwowzorami były ponoć rzeczywiste postaci, nie tracą pogody ducha i lekkiego, inteligenckiego dystansu.
Czterech starszych panów, przyjaciół, przedwojennych świetnie wykształconych inteligentów, „bożych pomyleńców” spędza sierpień i wrzesień 1944 roku w centrum Warszawy, w pokoju przy wypożyczalni książek. Jako niezdolni do brania udziału w powstańczych walkach, starają się przetrwać wojenna zawieruchę i zachować optymizm. W tym celu każdy z bohaterów zobowiązał się do przestrzegania „zakazu poruszania tematów przygnębiających”.
W książce Władysława Zambrzyckiego Powstanie warszawskie pokazane jest nie jako coś wspaniałego, tylko jako jedno z kolejnych wydarzeń, czas który cywile po prostu starali się przeżyć ten czas po swojemu, na ile to w danych okolicznościach było możliwe. To czyni tę książkę wyjątkową na tle innych, również opisujących ten fragment historii. Książka została przeniesiona na telewizyjny ekran w spektaklu Teatru Telewizji „Kwatera bożych pomyleńców” wyreżyserowanym przez Jerzego Zalewskiego.
Data wydania: 2008 rok
Ilość stron: 308
Wydawnictwo: Antykwariat Książek
Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=zambrzycki+kwatera+bozych+pomylencow