Zapomniane Powstanie (2008)

Film - Zapomniane PowstanieFilm w reżyserii Krzysztofa Magowskiego przybliża losy Powstania wielkopolskiego jedynego tego rodzaju polskiego zrywu niepodległościowego w XX wieku, który zakończył się powodzeniem a zarazem mało znanego fragmentu polskiej historii. Autorzy obrazu dokonali efektownego połączenia materiałów dokumentalnych, współczesnych rekonstrukcji oraz trójwymiarowych animacji komputerowych. Narratorem w tej podróży jest znany aktor teatralny i telewizyjny Szymon Bobrowski.

Kiedy Wielkopolska po I rozbiorze Polski znalazła się w zaborze pruskim, początkowo nie rezygnowano z pomysłu walki zbrojnej z zaborcą. Wielkopolanie wzięli udział w Powstaniu listopadowym, jednak po represjach jakie po upadku tego zrywu nastąpiły, w Wielkopolsce skupiono się na innej walce – poprzez pracę organiczną i długie przygotowania do Powstania, które miało wybuchnąć w najbardziej dogodnych dla niego okolicznościach politycznych.

Germanizacja Wielkopolski nasiliła się po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku. Zgodnie z polityką walki kulturowej osławionego Kulturkampfu rugowano wszelkie przejawy polskości. Zakazano nauczania języka polskiego w kościołach, szkołach, usuwano go z urzędów, wytaczano procesy za śpiewanie patriotycznych pieśni. Doszło nawet do tego, że w 1908 roku podczas meczu piłki nożnej sędzia wyrzucił zawodnika z boiska za odezwanie się po polsku! Powstała w 1886 roku Komisja Kolonizacyjna rozpoczęła intensywne działania na rzecz zamiany Wielkopolski w największą pruską kolonię, w kolejnych latach dochodziło do wywłaszczania Polaków z ich ziemi.

Nawet tak trudne warunki nie złamały ducha polskości. Do historii przeszedł  strajk dzieci wrzesińskich. Jednak realna szansa na odwrócenie losów tych polsko – niemieckich zmagań pojawiła się dopiero wraz z zakończeniem pierwszej wojny światowej. W grudniu 1918 roku aliancka komisja wojskowa wraz z Ignacym Paderewskim wyruszyła do odradzającej się Polski. Droga wiodła przez Wielkopolskę i Paderewski obiecał, że zatrzyma się w Poznaniu. 26 grudnia pod goszczącym delegację Hotelem Bazar zebrały się tłumy. Następnego dnia wybuchło Powstanie.

Czas trwania: 51 minut

Data premiery: 2008 rok

Reżyseria: Krzysztof Magowski

Zobacz film:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *