Dawid Hallmann – Niezłomność (2008)

Dawid Hallmann - "Niezłomność"Wydana w 2008 roku, w 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, płyta Dawida Hallmanna „Niezłomność” jest dedykowana pamięci Zbigniewa Herberta.

„Są ludzie, którzy zostali powołani by dać świadectwo. Jednym z nich jest Zbigniew Herbert – człowiek, który swoją postawą pokazał, że można być porządnym w czasie grozy, nie współpracować z tyranami i zdrajcami, bronić Tradycji. To jego pamięci dedykowana jest „Niezłomność”. Niniejsza płyta to również hołd dla innych obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów, to hołd oddany bohaterom – generałowi Bułakowi-Bałachowiczowi i jego wilkom, żołnierzom SGO „Polesie”, Sybirakom, powstańcom warszawskim, żołnierzom wyklętym – hołd w 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cześć ich pamięci!”

Ataman to piosenka napisana z okazji 125 rocznicy urodzin generała Stanisława Bułaka-Balachowicza – bohatera wojny 1920 roku. Z kolei Kock opowiada o ostatniej bitwie kampanii wrześniowej stoczonej 2-6 X 1939 przez żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Utwór trzeci – Na etapie jest poświęcony zesłańcom Sybiru, tym, których zdradzono o świcie. Warszawa 44 to piosenka o 63 dniach chwały a zarazem o wielkiej tragedii powstania warszawskiego. Ostatni utwór – Modlitwa leśnych jest dedykowany żołnierzom wyklętym, oddziałom leśnym walczącym o wolną Polskę w latach 1944-1956. Chwała bohaterom!

We wszystkich utworach można usłyszeć głos Mistrza Herberta czytającego „Przesłanie Pana Cogito”. Słowa tego wiersza towarzyszyły twórcom płyty podczas miesięcy nagrań, zaś wezwanie Bądź wierny Idź stało się mottem całego projektu „Niezłomność”. „

tekst z oficjalnej strony Dawida Hallmanna
Zobacz też wszystkie wiersze Zbigniewa Herberta.

Data wydania: 2008

Lista utworów:

1. Ataman (6:36)
2. Kock (6:20)
3. Na etapie (7:12)
4. Warszawa 44 (7:27)
5. Modlitwa leśnych (7:00)

Oficjalna strona Dawida Hallmanna: http://www.hallmann.art.pl/

Dawid Hallmann – „Niezłomność” – teksty!