G20

G20 – organizacja składająca się z 19 państw oraz Unii Europejskiej. Jej celem jest debatowanie w temacie zagadnień związanych ze światową gospodarką i światem finansów.

Przedstawiciele krajów grupy w postaci ich ministrów finansów spotykają się raz w roku. Do grupy należą najzamożniejsze kraje świata, ale w spotkaniach biorą udział także przedstawiciele innych krajów, często biedniejszych. Pomimo tego, że UE jest reprezentowana jako jeden podmiot w spotkaniach biorą udział reprezentacji jej czterech krajów członkowskich. Należą do niej takie państwa jak Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Rosja, Arabia Saudyjska, RPA, Turcja, Wielka Brytania, USA i UE.

Polskie aspiracje członkowie do grupy zgłaszał śp. Lech Kaczyński. W 2010 roku polski prezydent powiedział, iż według jego obliczeń Polska łapie się na 18 miejsce w rankingu gospodarczym państw G20. Podobne stanowisko wyrażało wiele poczytnych tygodników, jak np. „Forbes”, ale także władze Banku Światowego. Pierwszym polskim przedstawicielem w spotkaniu szefów finansów grupy G20 był Mateusz Morawiecki, co miało miejsce 18/19 marca 2017 roku.

« Powrót do Leksykonu