Rosja

Rosja (Federacja Rosyjska) – interkontynentalne państwo, rozciągające się od wschodniej Europu, aż po Ocean Spokojny w Azji.

Posiada eksklawę w Europie Środkowej, którą jest Obwód Kaliningradzki. Jest to największe pod względem wielkości powierzchni państwo świata zamieszkiwane przez 146 mln ludności (stan na 2017 rok). Stolicą kraju jest Moskwa, system rządów to republika federalna, z prezydentem jako głową państwa (obecnie jest nim Władimir Putin – 2019 rok). Rosjanie na przestrzeni wieków tworzyli przeróżne organizmy państwowe – np. Księstwo Moskiewskie, Imperium Rosyjskie (Rosja carska), ZSRS i obecne, formalnie demokratyczne struktury Federacji Rosyjskiej. Członek ONZ, WNP, grupy G20 i wielu innych światowych organizacji, kluczowy gracz na arenie politycznej świata. Zaliczana do trójki wielkich mocarstw czasów współczesnych obok USA i Chin.

Znani Rosjanie to np. Piotr I Wielki, Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew. Religią dominującą w kraju jest prawosławie. Sąsiadami Rosji są Norwegia, Finlandia, Estonia, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Gruzja, Azerbejdżan, Kazachstan, Chiny, Mongolia, Korea Północna, Polska, Litwa oraz sporne twory państwowe w postaci Osetii Południowej i Abchazji. Ma dostęp do Morza Bałtyckiego, Morza Kaspijskiego, Morza Czarnego, Morza Ochockiego.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *