Kotarbiński Miłosz

Miłosz Kotarbiński – ur. 25 stycznia 1854 w Czemiernikach, zm. w październiku 1944 w Grodzisku Mazowieckim – polski malarz, artysta plastyk zajmujący się rysunkiem i malarstwem, śpiewak, krytyk literacki, poeta i kompozytor.

Studiował na ASP w Warszawie pod okiem Aleksandra Kamińskiego oraz Wojciecha Gersona, następnie uczył się na ASP w Petersburgu. Po uzyskaniu dyplomu i kilku medali wybrał się do Rzymu. Powrócił do Warszawy i pracował jako nauczyciel malarstwa i rysunku w warszawskich szkołach, był profesorem Miejskiej Szkoły Rysunkowej w stolicy, a w latach 1887-1891 kierownikiem artystycznym Tygodnika Ilustrowanego. Był także profesorem Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych oraz dyrektorem tej placówki od 1923 roku.

Jego twórczość ewoluowała od malarstwa historycznego do pejzażowego, tworzył także sceny o charakterze fantastycznym i religijnym, inspirował się początkowo Janem Matejką i jego twórczością. Prace Miłosza Kotarbińskiego znajdują się w rosyjskich oraz chorwackich muzeach. Miał krewnego w postaci innego malarza, Wilhelma Kotarbińskiego.

« Powrót do Leksykonu