Kotarbiński Wilhelm

Wilhelm Kotarbiński – ur. 30 listopada 1848 w Nieborowie, zm. 4 września 1921 w Kijowie – polski malarz zaliczany do przedstawicieli symbolizmu, secesji i romantyzmu.

Uczył się rysunku w Warszawie pod okiem Rafała Hadziewicza, a następnie przez rok (władze rosyjskie ją zlikwidowały) w Szkole Sztuk Pięknych. Studiował następnie w Rzymie, żył tam w biedzie, pomagali mu bracia Swiedomscy, rosyjscy malarze, pracował w ich zakładzie. Po ukończeniu nauki rozpoczął karierę zawodową, tworzył obrazy o tematyce starożytnej, założył własną pracownię, uczył innych, początkujących malarzy. Wystawiał swoje obrazy w Rzymie, jak i we Lwowie.

Pod koniec XIX wieku zamieszkał w majątku Kalsk, często podróżował do Lwowa, tworzył tam malowidła do cerkwi, miał później pracownię w samym mieście. Był także współautorem fresków do soborów, malowideł ściennych oraz plafonów o tematyce legendarnej. Intensywnie udzielał się w życiu artystycznym Lwowa, był autorem ilustracji do Biblii. Przyjaźnił się z wieloma rosyjskimi malarzami oraz literatami, do końca życia pozostał mieszkańcem Lwowa.

« Powrót do Leksykonu