Tygodnik „Wprost”
Tygodnik Wprost – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1982 roku. Powstał w Poznaniu i początkowo był tygodnikiem, który docierał tylko do mieszkańców Wielkopolski. Po latach stał się pismem ogólnopolskim, a w 2000 roku jego siedzibę przeniesiono do Warszawy. Po prywatyzacji tygodnika na początku lat 90., przejął go Marek Król, zakładając w 1990 roku spółdzielnię dziennikarską i ogłosił się jej właścicielem. Założył Agencję Wydawniczo-Reklamową „Wprost”, której przedstawicielem został Lech Kruszona, wcześniej instruktor propagandy w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Poznaniu.
Podczas przejmowania tygodnika przez Marka Króla zaistniało wiele nieprawidłowości, ostatecznie jego prawo do tytułu potwierdził Sąd Najwyższy. Należało jednak wpłacić 2 miliony dolarów odszkodowania dla Komisji Likwidacyjnej, która zajmowała się prywatyzacją tygodnika. Był to wtedy kilkumiesięczny zysk pisma. Stwarzało to możliwości nacisku na Marka Króla i wykorzystanie pisma do różnych zakulisowych zagrywek. Jak podawał tygodnik NIE, zaczęła się wtedy współpraca Wprost z UOP.
Od 2010 roku wydawcą tygodnika „Wprost” została Platforma Mediowa Point Group.
Od 1990 roku tygodnik publikuje listę 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”, a od 1991 roku redakcja tygodnika przyznaje tytuł Człowieka Roku tygodnika „Wprost”. W 2013 roku redaktorem naczelnym został Sylwester Latkowski. Tygodnik zasłynął z ujawnianych afer i dziennikarstwa śledczego. W 2014 roku opublikował stenogramy rozmów podsłuchanych polityków, co doprowadziło do wybuchu tzw. afery podsłuchowej.
« Powrót do Leksykonu