Wałęsa Lech

Lech WałęsaLech Wałęsa – ur. 29 września 1943 r. w Popowie, syn Bolesława i Feliksy. Elektryk z wykształcenia, polski polityk i działacz związkowy. Pierwszy przewodniczący „Solidarności”, opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku. W Grudniu 1970 roku był jednym z przywódców strajku w swoim zakładzie pracy, wchodząc w skład Komitetu Strajkowego. Został wtedy zarejestrowany jako agent SB o numerze ewidencyjnym 12535, tajny współpracownik o pseudonimie „Bolek”. Prawdopodobnie zwerbowano go 19 grudnia, na zasadzie dobrowolności przez kpt. SB Edwarda Graczyka.

Uczestnicy wydarzeń Grudnia 1970 mówią, że gdy dotarli pod budynek Komendy Miejskiej MO przy ul. Świerczewskiego w Gdańsku, to Lech Wałęsa już tam był. Stał w oknie Komendy i przemawiał do ludzi. Nie wiadomo jak się tam znalazł. Oficjalna wersja, którą rozpowszechnia Lech Wałęsa mówi, że poszedł tam aby negocjować, uspokoić nastroje i „rozegrać sprawy po swojemu”. Według historyka Sławomira Cenckiewicza Wałęsa wszedł w poufny kontakt z bezpieką zanim doszło do eskalacji grudniowych wydarzeń i do oficjalnego werbunku Wałęsy 19 grudnia 1970 roku.

TW „Bolek” przekazywał SB m.in. informacje o nastrojach na wydziale W-4 Stoczni Gdańskiej (noszącej wtedy imię Lenina), okolicznościach podpalenia siedziby PZPR w Gdańsku, o odszkodowaniach za Grudzień 1970 roku, o próbie zakłócenia pochodu 1 maja w 1971 roku. Ponadto identyfikował na filmie uczestników protestu grudniowego. Donosił także na kolegów z pracy. Łącznie donosy objęły co najmniej 24 osoby, a przede wszystkim Józefa Szyllera. W rezultacie ofiary donosów były w rozmaity sposób prześladowane i szykanowane.

Za swoje donosy Lech Wałęsa otrzymywał pieniądze. Jak tłumaczył nagły przypływ gotówki? Opisuje to w swojej autobiografii żona Lecha Wałęsy – Danuta Wałęsa:

„Pralkę kupiliśmy dzięki temu, że mąż znów wygrał w totolotka […] On do dziś gra w totolotka. Jednak Pan Bóg nie daje mu wygrywać, gdyż nie potrzeba mu już tych wygranych. On zawsze powtarza: „Kiedy bardzo potrzebowałem, to wygrywałem”. A teraz nie wygrywa.”

Według Lecha Wałęsy w latach 1970-1972 miał wygrać w totolotka aż 35 tys. zł. „Wygrywałem zawsze, kiedy naprawdę potrzebowałem” – mówił Wałęsa.Wyrejestrowano go z ewidencji operacyjnej SB 19 czerwca 1976 roku z powodu „niechęci do współpracy”. Więcej na ten temat: TW Bolek.

W Sierpniu 1980 brał udział w organizowaniu zaplanowanego przez Bogdana Borusewicza strajku w Stoczni Gdańskiej, który wybuchł w obronie zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz, a przerodził się w strajk żądający m.in. zwiększenia swobód obywatelskich. 14 sierpnia 1980 roku, w dniu rozpoczęcia strajku dotarł na rozpoczęcie protestu z opóźnieniem. Jak sam mówi dostał się do Stoczni po przeskoczeniu przez płot lub mur, sam Wałęsa nie potrafił tego sprecyzować. Według innej wersji potwierdzanej m.in przez Annę Walentynowicz dotarł do Stoczni Gdańskiej motorówką Marynarki Wojennej, dowieziony prawdopodobnie przez Romualda Wagę.  31 Sierpnia 1980 roku z ramienia MKS podpisał z delegacją rządową gdańskie porozumienia sierpniowe.

Zobacz materiał na temat tajemniczego skoku Lecha Wałęsy:

https://www.youtube.com/watch?v=Tk8S0yFiXxo

W latach 1980-1981 Wałęsa utrzymywał poufne kontakty z władzami komunistycznymi. W stanie wojennym był internowany. Jego internowanie nie przebiegało jednak, tak jak reszty działaczySolidarności”. Został uznany za więźnia stanu, a nadzór nad nim sprawowali funkcjonariusze Samodzielnej Grupy Ochronnej Biura Ochrony Rządu. Przetrzymywany był w najpierw w ośrodku rządowym w Chylicach, następnie w Otwocku Wielkim i ostatecznie w Arłamowie – rządowym ośrodku wypoczynkowym. W dwupokojowym apartamencie spędził kilka tygodni, miał więc luksusowe warunki. Ciekawostką jest, że według raportu BOR, Lech Wałęsa w czasie 11-miesięcznego okresu internowania wypił samotnie lub w towarzystwie osób odwiedzających: 2 butelki spirytusu, 289 butelek wódki, 158 butelek wina, 59 butelek winiaku i koniaku, 238 butelek szampana, 1115 butelek piwa.

W 1988 roku brał udział w rozmowach działaczy opozycji z władzami komunistycznymi w Magdalence. Celem rozmów było przygotowanie do obrad Okrągłego Stołu, jednak najprawdopodobniej najważniejsze decyzje zapadły już w Magdalence. W 1990 roku został wybrany w wyborach powszechnych na prezydenta. W czasie swojej prezydentury wypożyczył akta TW „Bolka”, do archiwum wróciły zdekompletowane teczki. W czasie tzw. Nocnej zmiany, doprowadził do obalenia rządu Jana Olszewskiego. Opowiada o tym film „Nocna zmiana”. W 1995 roku przegrał wybory prezydenckie z Aleksandrem Kwaśniewskim.

Zobacz też: Lech Wałęsa – cytaty

Książki:

Paweł Zyzak: „Lech Wałęsa. Idea i historia„. Biografia polityczna legendarnego przywódcy Solidarności do 1988 r.

Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk: „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

Sławomir Cenckiewicz: „Sprawa Lecha Wałęsy” („lżejsza” wersja powyższej publikacji)

– Tomasz Kozłowski, Grzegorz Majchrzak – „Kryptonim 333. Internowanie Lecha Wałęsy w raportach funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

– Tadeusz Lupar – „344 dni internowania Lecha Wałęsy. Pozłacana klatka

Filmy:

– „Plusy dodatnie, plusy ujemne” – reż. Grzegorz Braun

– „TW 'Bolek” – przedstawia pracę historyków nad książką „SB a Lech Wałęsa

– „TW Bolek” – nieopublikowany materiał TVN, który wyciekł do internetu

Lech Wałęsa Zdjęcia

Wałęsa – „Użyłbym siły przeciw związkowcom”:

http://www.youtube.com/watch?v=eYkADAILWHU

Jan Pospieszalski – „Bliżej” – Lech Wałęsa, a SB:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *