Trocki Lew

Lew Trocki, właśc. Lejba Dawidowicz Bronsztejn (ur. 26 października?/7 listopada 1879 w Janówce w guberni chersońskiej, zm. 21 sierpnia 1940 r. w Meksyku) – rewolucjonista rosyjski żydowskiego pochodzenia, socjaldemokrata i komunista.

Trocki był jednym z przywódców ZSRS oraz Armii Czerwonej. Kierował przejęciem władzy przez bolszewików w Petersburgu podczas Rewolucji październikowej, komisarz ludowy spraw zagranicznych ZSRS, współtwórca i zwolennik teorii permanentnej rewolucji. Lew Trocki był zagorzałym przeciwnikiem Józefa Stalina i jednocześnie kontynuatorem myśli Włodzimierza Lenina. Sekowany przez Stalina został usunięty z Kominternu i zesłany do Ałma Aty. Pozbawiono go następnie obywatelstwa ZSRS i deportowano z kraju.

Po pobycie na emigracji w kilku krajach (Turcja, Norwegia, Francja) Trocki trafił do Meksyku, gdzie nadal krytykował politykę prowadzoną przez Józefa Stalina przy pomocy własnej myśli, trockizmu. Zginął na skutek obrażeń głowy po ataku na jego osobę przez agenta NKWD, Ramona Mercadera.

« Powrót do Leksykonu