Ziemkiewicz Rafał

Rafał Aleksander Ziemkiewicz – ur. 13 września 1964 r. w Piasecznie, polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz fantastycznonaukowy. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę publicysty zaczynał jako felietonista „Najwyższego Czasu!”. Związany z „Gazetą Polską” od początku jej istnienia, z której odszedł w 1997 roku i od tej pory pracuje jako niezależny publicysta. Był gospodarzem programu publicystycznego radia Tok FM. Został ze stacji zwolniony w 2005 roku za sposób, w jaki na antenie wspomniał o swoim procesie z Adamem Michnikiem. Autor ponad 20 ksiązek m.in. „Polactwa”, „Michnikowszczyzny”, czy „Myśli nowoczesnego endeka”.

Współpracował z tygodnikiem Wprost, Newsweekiem czy tygodnikiem Polityka i dziennikiem Rzeczpospolita. Związny z TVP, m.in. w latach 2008-2011 prowadził w TVP Info cotygodniowy „Antysalon Ziemkiewicza”. Do listopada 2012 roku współpracował z tygodnikiem „Uważam Rze”. Odszedł wraz z całą redakcją po próbie ingerowania przez wydawcę w linię pisma i odwołaniu twórcy i redaktora naczelnego tygodnika Pawła Lisickiego. Wraz z tym zespołem został współtwórcą tygodnika „Do Rzeczy”. Członek rady nadzorczej Telewizja Niezależna S.A., która zarządza stacją Telewizja Republika.

Jak podaje Leszek Szymowski w książce „Media wobec bezpieki”, Rafał Ziemkiewicz w 1993 roku rozpracowywany był przez Zarząd Operacyjny UOP, w sprawie o kryptonimie „Szczygieł”. Plan przeprowadzenia rozmowy werbunkowej został zaakceptowany, jednak oficer UOP prowadzący sprawę odstąpił od tego zamiaru z powodu znikomej szansy na werbunek wobec postawy i poglądów rozpracowywanego Rafała Ziemkiewicza.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *