Kosicki Stanisław

Stanisław Kosicki – ur. 13 lutego 1927 r., zm. 1997 r., harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK, pierwowzór Maćka Chełmickiego, bohatera powieści „Popiół i diament”.

Rodzina Stanisława Kosickiego, w maju 1942 roku została przymusowo wysiedlona do Ostrowca Świętokrzyskiego, ponieważ nie chcieli podpisać volkslisty. Tam włączył się w działalność konspiracyjną i w 1944 roku został aresztowany przez gestapo. Zdołał uciec z transportu do Oświęcimia i trafił do oddziału partyzanckiego AK. Był odznaczony Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

16 stycznia 1945 roku Kosicki został wysłany przez dowództwo na pomoc pewnej napadniętej rodzinie, doszło do wymiany ognia, w której zginął żołnierz AL i jednocześnie świeżo mianowany wojewoda kielecki Jan Foremniak. Ukrywał się w Krakowie, w klasztorze kapucynów. Po zdradzie miejsca jego ukrycia został aresztowany i przewieziony do kieleckiego więzienia, gdzie skazano go na karę śmierci. Na egzekucję oczekiwał w celi śmierci wiele tygodni, nie znając jej terminu.

Został uwolniony w 1945 roku, w akcji oddziału partyzanckiego Antoniego Hedy, który rozbił kieleckie więzienie i uwolnił kilkuset więźniów. Wkrótce otrzymał fałszywe dokumenty na nazwisko Jan Szymański i wyjechał na Wybrzeże, gdzie ukończył studia, założył rodzinę i rozpoczął karierę naukową. Dopiero w 1954 roku został zdemaskowany i ponownie aresztowany, ale ponieważ posiadał dokument amnestyjny, został zwolniony z aresztu po 12 godzinach. Rozpoczęły się jednak inne wieloletnie represje polegające m.in. na zwalnianiu z pracy i nieustannym śledzeniu. SB uzyskało nawet tajemny wpływ na jego żonę, doprowadzając do rozwodu, rozbicia rodziny i utraty kontaktu z dziećmi.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *