WOŚP
[ Strona informacyjna: WOŚP ]
[ Zbiórki ] [ Kontrowersje ] [ Powiązane firmy ] [ Przystanek Woodstock ] [ Rozliczenia ] [ Owsiak vs. Wielgucki ]
Fundacja „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” powstała 2 marca 1993 roku, założona przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Nazwa „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” została po raz pierwszy użyta w programie „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki” w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku i jej autorem jest Jerzy Owsiak. Status organizacji pożytku publicznego posiada od 1 września 2004 roku. Zgodnie z jej statutem, podstawowym celem działalności WOŚP jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.
Główną formą działalności WOŚP jest Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbywa się w każdą drugą niedzielę stycznia. Jest to ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym. W całym kraju odbywają się koncerty i imprezy, podczas których prowadzona jest zbiórka przez wolontariuszy, organizowane są aukcje, z których dochód przeznaczany jest na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. W każdym województwie działają lokalne „Sztaby WOŚP” odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. W zakresie obowiązków sztabów jest też organizowanie lokalnych finałów WOŚP w większych miastach w Polsce.
Transmisje z finałów nadawane są od 1993 roku w TVP2, a od 2008 roku także w TVN. W 2010 roku transmisje z XVIII finału WOŚP pokazywał także kodowany kanał Canal+. W ciągu całego dnia TVP2 emituje kilka wejść antenowych. Finał transmitowany jest również w Programie I Polskiego Radia. Do 2013 roku WOŚP zebrał około 170 mln dolarów. Co roku, w podziękowaniu dla wolontariuszy za ich pracę podczas Finału WOŚP, organizowany jest festiwal „Przystanek Woodstock”. Festiwal jest w całości bezpłatny dla widzów, a organizowany jest z datków i pieniędzy uzyskanych od sponsorów.
Ze względu na wysokie koszty organizacji medialnie nagłośnionego Finału WOŚP oraz firmy należące do małżeństwa Owsiaków (które zatrudniane są do obsługi WOŚP), wokół fundacji pojawiło się wiele pytań i kontrowersji. Sprawy te szczegółowo opisuje bloger Piotr Wielgucki, któremu Jerzy Owsiak wytoczył proces o zniesławienie, w czasie którego odmówił jednak przedstawienia sądowi pełnej dokumentacji księgowej fundacji. Więcej na ten temat w dziale Kontrowersje wokół WOŚP.
Materiał opracowano na początku 2016 roku, w dużej mierze na podstawie ustaleń pana Piotra Wielguckiego,
któremu w tym miejscu gratulujemy dociekliwości, konsekwencji i odwagi.
Zapraszamy na jego stronę internetową www.kontrowersje.net