Firmy powiązane z WOŚP

[ Strona informacyjna: WOŚP ]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP)

[ Zbiórki ] [ Kontrowersje ] [ Powiązane firmy ] [ Przystanek Woodstock ] [ Rozliczenia ] [ Owsiak vs. Wielgucki ]

Pierwszą firmą działającą wokół WOŚP była firmaĆwierć Mrówki”, która należała do Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego. Firma realizowała programy telewizyjne w programie drugim TVP. Firmę tę zastąpiła „Mrówka Cała” należąca do żony Jerzego Owsiaka Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak. „Mrówka Cała” zajmowała się wydawaniem płyt, produkcją telewizyjną, a także sprzedażą praw do transmisji Finałów WOŚP i „Przystanku Woodstock”. W trakcie procesu sądowego Owsiak-Wielgucki w 2014 roku firmaMrówka Cała” została zamknięta, w jej miejsce Jerzy Owsiak założył nową firmęJasna Sprawa”.

Złoty MelonNastępną firmą założoną przez Jerzego Owsiaka był „Złoty Melon”. Firma zajmowała się sprzedażą gadżetów WOŚP, wynajmowaniem powierzchni, szkoleniami i organizacją „Przystanku Woodstock”. W 2004 roku WOŚP odkupiła od Jerzego Owsiaka wszystkie jego udziały w firmie za kwotę 1 mln 555 tys. złotych. Jerzy Owsiak sam siebie zatrudnił na stanowisku dyrektora graficznego spółki „Złoty Melon” i sam sobie wypłacał wynagrodzenie, około 13 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Zapytany o to w Sądzie stwierdził, że nie pamięta, czy jest prezesemZłotego Melona” i kto go zatrudnił na stanowisku dyrektora graficznego.

Jak wyglądają działania WOŚP i „Złotego Melona” pokazuje przykład z 2015 roku, kiedy to firmaZłoty Melon” utrzymująca się z pieniędzy WOŚP, kupiła na aukcji podczas Finału WOŚP przekazane przez LOT dwa bilety w Elite Club na dowolnej trasie atlantyckiej (lub do Pekinu) wraz z symbolicznymi kluczykami do Dreamlinera. Pieniądze za bilety nie zostały przelane dwa miesiące po aukcji, o czym poinformował Jerzy Owsiak w sprawozdaniu do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Wykorzystał je sam Jerzy Owsiak na lot do Nowego Jorku.

Pieniądze zebrane przez WOŚP m.in. podczas Finałów są przetrzymywane przez 1,5 roku. W tym czasie rosną od nich odsetki, które spływają do „Złotego Melona” i przeznaczone są na organizację imprez „kulturalno-oświatowych”, takich jak Finał WOŚP, Przystanek Woodstock i tzw. programy medyczne. Przykładowo ośrodek w Szadowie został zakupiony i wyremontowany z pieniędzy WOŚP, ale opłaty za szkolenia i imprezy integracyjne odbywające się w ośrodku pobiera firmaZłoty Melon” lub „Mrówka Cała”. Firmy te są więc podwykonawcami WOŚP. Dywidendy z działalności tych firm nie są przekazywane w całości na rzecz WOŚP. Piotr Wielgucki dysponuje dokumentem firmyZłoty Melon” z 2013 roku, w którym kwotę 408 882,28zł przekazano na wypłatę WOŚP, natomiast kwota 700 tys. złotych zysku została w „Złotym Melonie”.

Podobnie jest z „Przystankiem Woodstock”, który organizowany jest z pieniędzy WOŚP. Środki ze sprzedaży płyt, gadżetów i produkcji filmowych trafia do firmyZłoty Melon” lub do firmyMrówka Cała”, należącej do żony Jerzego Owsiaka. Ponadto „Złoty Melon” od początku swojej działalności miał siedzibę przy ulicy Niedźwiedziej 2a w Warszawie, a następnie przy ulicy Dominikańskiej 19c. Oznacza to, że komercyjna spółka, której właścicielem był Jerzy Owsiak miała do dyspozycji darmowe lokum i ludzi oraz (sponsorowany przez WOŚP) biznes w postaci „Przystanku Woodstock”.

Drugim źródłem zasilania spółki „Złoty Melon” są sponsorzy. Firma ta lata 2009-2014 zleciła usługi obce na kwotę ponad 49 milionów złotych. Nie zostało ujawnione jakie dokładnie firmy wykonały te usługi. Jak podał Piotr Wielgucki, wiadomo jedynie, że do 2009 roku wiele zleceń było realizowanych przez firmęMrówka Cała”, należącą do Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak. Następnie były to firmyJasna Sprawa” oraz „Feel Mint Production”, należącej do młodszej córki państwa Owsiaków – Ewy Owsiak.

Od 2009 roku wszystkie główne imprezy WOŚP i „Złotego Melona” realizuje agencja „Tabasco”, należąca do Jacka Stachery, wieloletniego współpracownika Jerzego Owsiaka i konkubenta starszej córki państwa Owsiaków Aleksandry Owsiak. Firma „Tabasco” w 2012 roku wygrała przetarg na uroczyste otwarcie lotniska Modlin. Przetarg ten był objęty śledztwem CBA, które stwierdziło szereg nieprawidłowości. Natomiast audyty w Fundacji WOŚP przeprowadza firma, w której 30% udziałów ma Jan Mroczkowski, członek Rady Nadzorczej firmyZłoty Melon”. WOŚP za audyt płaci 24 tys. złotych, mimo oferty innej znanej firmy audytowej, która proponowała cenę 5000 złotych za wykonanie tej samej usługi.

Złoty Melon” przez lata wykazywał straty. Zyski firma zaczęła wykazywać, kiedy rozpoczęła organizację szkoleń, takich jak to z 2013 roku. Na wspólnej konferencji prasowej Jerzego Owsiaka z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem ogłoszono przeprowadzenie serii szkoleń przeprowadzonych przez ludzi z WOŚP dla pracowników służby zdrowia. Decyzja ta zapadła po tragicznej śmierci dziecka, do którego za późno przyjechało pogotowie, a sprawa została mocno nagłośniona w mediach. Jak ujawniło radio RMF FM, do ministerstwa wpłynęła oferta firmyZłoty Melon” na szkolenie 2800 dyspozytorów pogotowia za kwotę 600 tysięcy złotych. Pojawia się wiec pytanie o zasadność takiego szkolenia, które nie różni się niczym od tych, które w ośrodkach medycznych musi przejść każdy dyspozytor pogotowia.

Kiedy Jerzy Owsiak wytoczył proces blogerowi Matka Kurka (Piotr Wielgucki), ten w swojej obronie złożył wniosek o przedstawienie ksiąg rachunkowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz firmyZłoty Melon” i należącej do żony Jerzego Owsiaka firmyMrówka Cała”. Sąd przychylił się do prośby oskarżonego i nakazał Jerzemu Owsiakowi przedstawienie przed sądem ksiąg, czego Owsiak nie uczynił. Dostarczono jedynie szczątkową dokumentację wymienionych firm. Podczas rozprawy przesłuchiwano główną księgową Fundacji, która odsyłała w zakresie szczegółowych pytań do dokumentacji, a tej ostatecznie sądowi odmówiono.

Zeznania ujawniły też, że Jerzy Owsiak z WOŚP i  „Złotego Melona” otrzymuje miesięcznie 27 tysięcy złotych, a jego żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak podpisywała umowy o dzieło z firmą „Złoty Melon”. Były to kwoty dochodzące nawet do 19 tysięcy złotych za jedną umowę. Oboje wypłacali też sobie premie. Jak podaje Piotr Wielgucki, jedna z takich premii wynosiła nawet 29 tysięcy złotych. FirmaMrówka Cała” wynajmowała też lokale firmieZłoty Melon” za kwotę 30 tysięcy złotych, mimo, że WOŚP, do której należy „Złoty Melon”, dysponuje siedzibami wartymi kilkanaście milionów złotych. Łączna kwota jaką „Mrówka Cała” uzyskała z umów z WOŚP i „Złotym Melonem” to 1,3 miliona złotych.

Wszystkie te informacje wykazano ze szczątkowej dokumentacji dostarczonej przez Jerzego Owsiaka do sądu. W czasie trwania procesu sądowego, 16 kwietnia 2014 roku, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak zawiesiła działalność „Mrówki Całej”, a 24 kwietnia Jerzy Owsiak założył nową firmęJasna Sprawa”. FirmaJasna Sprawa” jako profil działalności zarejestrowała: szkolenia edukacyjne, medyczne, produkcja filmowa, muzyczna i gadżetów itp. Właścicielem stał firmy został Jerzy Owsiak, a pełnomocnikiem jego żona. Firma ta stała się więc klonem „Mrówki Całej”.

Wobec tego, że Jerzy Owsiak nie przedstawił ksiąg rachunkowych sąd prawomocnym wyrokiem uniewinnił Piotra Wielguckiego od stawianych mu zarzutów, w pisemnym uzasadnieniu wyroku stwierdzając, że: „Wszystkie twierdzenia Piotra Wielguckiego, zawarte w wymienionych publikacjach i objęte skargą oskarżycieli prywatnych, były prawdziwe”.

Zobacz więcej na temat procesu Jerzy Owsiak vs. Piotr Wielgucki.

Dodaj komentarz