Elżbieta Cherezińska – „Korona śniegu i krwi” (2012)

Korona śniegu i krwi

„Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne niegdyś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla, a tron pozostaje pusty.

Na horyzoncie pojawia się nadzieja — skromny kantor Jakub Świnka odczytuje klątwę i jako pierwszy dostrzega księcia, który może ją odwrócić. Książę Starszej Polski Przemysł II spędza czas na turniejach i w poszukiwaniu rycerskich laurów. Na opustoszały królewski tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego księcia.”

Powieść opisuje część (okres 43 burzliwych lat) rozbicia dzielnicowego. Co dość ważne, nie jest to powieść stricte historyczna. Znajdziemy tu nie tylko fakty. Pisarka skrzętnie poupychała tu i ówdzie wątki nie do końca (albo w ogóle) potwierdzone przez teksty źródłowe. Miesza, wstrząsa i kompiluje realia tamtych czasów, prawdziwe wydarzenia i postaci wykreowane w swym własnym umyśle. Postaci i sytuacje nieprawdziwe, które i tak dla laika pozostaną w dużej mierze nierozpoznane, (bo Chrobrego czy Łokietka zna każdy) nie generują żadnych zgrzytów fabularnych ani jakościowych. Książkę, bez żadnych wątpliwości, można określić mianem polskiej „Gry o tron”.

Pozycja dostępna też w formie audiobooka.

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=korona+śniegu+i+krwi