Markiewicz Bronisław

Bronisław MarkiewiczKs. Bronisław Markiewicz – ur. 13 lipca 1842 r. w Pruchniku, zm. 29 stycznia 1912 r. w Miejscu Piastowym, polski ksiądz katolicki, założyciel Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, pedagog. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. W 1867 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Przez sześć latach pracował jako wikariusz w Harcie i w Katedrze w Przemyślu. Następne dwa lata studiował pedagogikę, filozofię i historię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1875 został mianowany proboszczem w miejscowości Gać a dwa lata później w Błażowej. Tam zajmował się edukacją zaniedbanej młodzieży, organizował kasy pożyczkowe i samopomoc sąsiedzką. Zwalczał alkoholizm zakładając Bractwo Trzeźwości.

Od 1882 roku prowadził wykłady z teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W 1885 roku wyjechał do Włoch, gdzie został uczniem św. Jana Bosko i salezjaninem. Po powrocie do Polski w 1892 roku, objął parafię w Miejscu Piastowym, gdzie zajmował się w utworzonych przez siebie zakładach wychowawczych młodzieżą opuszczoną i zaniedbaną. Prowadził też działalność wydawniczą, m.in. zapoczątkował wydawanie miesięcznika „Powściągliwość i Praca” w 1898 roku. Był autorem i wydawcą wielu publikacji i dramatu pt. „Bój bezkrwawy”, w którym przepowiedział Papieża Polaka.

W 1897 roku skierował do biskupa przemyskiego i do papieża prośbę o pozwolenie na założenie Zgromadzenia Michała Archanioła, opartego na duchowości i statutach opracowanych przez Św. Jana Bosko. Pozwolenie nadeszło dopiero po śmierci ks. Bronisława Markiewicza. 19 czerwca 2005 roku ks. Bronisław Markiewicz został beatyfikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *